Techinside Google News
Techinside Google News

Cep telefonları iletişim için tehdit mi?

Bir araştırma, akıllı telefonların kişiler arası ilişkileri olumsuz etkilediğine gösteriyor.
- Advertisement -

ABD‘de yapılan bir araştırma, cihaz kullanıcılarının önemli ölçüde dikkatlerini buraya yönlendirmeleri neticesinde çevreleriyle o anda kurdukları iletişimin zayıfladığını gösteriyor. Araştırmayı gerçekleştiren Virginia Tech Üniversitesi Psikoloji Profesörü Shalini Misra, telefonların kullanıcıların dikkatini dağıttığını, bunda insanların aynı sosyo-kültür seviyesine sahip kişilerle ilişkilerini geliştirme saplantılarının önemli payının olduğunu değerlendiriyor.

smartphone_kill_conversation

Sohbet etmek yerine telefona bakmak tercih ediliyor

Araştırma kapsamında yapılan teste katılan 200 kişiden, belli bir konuyu konuşmaları istendi. Bu amaçla denekler küçük gruplara ayrıldı. Sohbetin ilerleyen dakikalarında deneklerin her 3 dakikada bir telefon ya da tabletlerini kontrol ettiği görüldü. Araştırmacılar, gözlerin sürekli cihaz ekranında olmasının haliyle kişiler arası temasın kaybolması anlamına geldiğinin altını çiziyor.

İşletmeler için ne anlama geliyor?

Mobil cihazların iş süreçlerini kısalttığı bir gerçek, ancak kitlesel bir mekanikleşmeyi de beraberinde geliyor. Burada kullanıcıların bilinçli davranması akıllı cihazların hayatlarında baskın rol oynamasını nisbeten dengeleyebilir. Ancak görünen o ki işletmelerin gelecek günlerde bu durumu yönetmesi de gerekecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

  1. Katılmıyorum. Coğrafyaya göre eğilimler değişecektir. SMS’de Çin’i seste Avrupa’yı geride bırakan Türkiye’de bu durumun aksi için davranış moral kalıplar dahi bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir