Techinside Google News
Techinside Google News

ChatGPT: Apple CEO’su Tim Cook Çekimser

Apple CEO’su Tim Cook, Apple'ın ChatGPT adlı üretken yapay zeka sohbet botunu işlerine entegre etmeyi düşündüklerini ifade etti.

Apple CEO’su Tim Cook, Apple’ın dünyadaki en büyük tüketici teknoloji şirketlerinden biri olması nedeniyle ChatGPT adlı üretken yapay zeka sohbet botunu işlerine entegre etmeyi düşündüklerini ifade etti. Ancak, teknolojiye ilişkin üç büyük endişesi olduğunu da belirtti. Birinci endişe önyargı. Cook ve diğerleri tarafından dile getirilmese de, ChatGPT eleştirmenlerinin büyük bir endişesi, sohbet kutusunun sorulara verdiği yanıtların veya oluşturduğu içeriğin teknolojiyi yaratmış kişilerin siyasi inançlarına uygun veya onları destekleyici olması.

Örneğin, şu ana kadar birçok kişi, ChatGPT’nin siyasi spektrumda daha sol eğilimli olduğunu iddia eediyor. Brookings Institution tarafından yapılan bazı deneyler de bunun büyük ölçüde doğru olduğunu ortaya koyuyor. Ancak soruların nasıl yönlendirildiğine bağlı olarak cevaplar farklı olabilir.

- Advertisement -

İkinci önemli endişe ise yanlış bilgilendirmedir. İnternetin büyük bir rol oynadığı günümüzde, yanlış bilgi ve sahte haberler toplum için büyük sorunlar haline gelmiştir. Ancak, yanlış bilgiyi engellemeye çalışırken ifade özgürlüğünü de kısıtlamamak gerekmekte. ChatGPT ise yanlış bilgi yaymak için yeni bir yöntem haline geldi. Dezenformasyon haberlerini takip eden NewsGuard organizasyonu, üretken yapay zeka araçlarının günde yüzlerce makale üretebilen sahte haber siteleri oluşturmak için kullanıldığını belirlemişti. NewsGuard tarafından yapılan bir analizde, Ocak ayında ChatGPT’nin yanlış anlatılara yanıt olarak önemli haber konularında %80 oranında yanlış iddialar sunduğu ortaya çıkmıştı.

Üçüncü endişe ise hızlı ilerleyen üretken yapay zeka teknolojisinin düzenlenmesinin zorluğu. ChatGPT gibi üretken yapay zeka teknolojileri sürekli olarak daha iyi ve daha yetenekli hale gelirken, düzenlemelerin bu ilerlemeye ayak uydurması zor olacak. Cook, bu konuda şirketlere etik sorumluluk düşeceğini ve düzenlemelerin hızla ilerleyen teknolojinin gerisinde kalabileceğini ifade etmekte.

Demokrat ve Cumhuriyetçi partili ABD’li hukukçuların yapay zekayı düzenlemek ve tüketicileri potansiyel zararlardan korumak için yeni bir ajans kurma konusunda açık olduğu gözlemleniyor. ChatGPT’nin potansiyelini fark eden Cook ve diğerleri, önyargı, yanlış bilgilendirme ve hızla ilerleyen teknolojinin düzenlenmesi gibi endişelerin ele alınması gerektiğini vurguluyorlar.

Cook “Etik düzenlemeler bu ilerlemeye ayak uydurmakta zorlanacak çünkü yapay zeka teknolojisi çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu nedenle, bence şirketlere de kendilerini düzenlemek görevi düşüyor.” ifadesinde bulundu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir