Techinside Google News
Techinside Google News

ChatGPT kullanan avukat yaptırımla karşı karşıya

ABD’de ChatGPT kullanan avukat yaptırımla karşı karşıya kaldı. Avukat, ChatGPT’nin hata yapabileceğini düşünmedi.
- Advertisement -

ABD’de ChatGPT kullanan avukat yaptırımla karşı karşıya kaldı. Avukat, ChatGPT’nin hata yapabileceğini düşünmedi.

Yapay zekanın son aylarda doruk noktasına ulaşmasıyla birlikte, birçok kişi ChatGPT gibi programların bir gün kendilerini işsiz bırakacağından korkuyor. New York’lu bir avukat için bu kabus beklenenden daha erken gerçek olabilir. The New York Times tarafından bildirildiği üzere, hukuk firması Levidow, Levidow ve Oberman’ın avukatı Steven Schwartz kısa bir süre önce, tahmin edilebileceği gibi feci sonuçlarla yasal bir özet yazmak için OpenAI’nin sohbet robotuna başvurdu.

ChatGPT avukatı zor durumda bıraktı

Schwartz’ın firması, New York City’deki John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı’na uçarken yaralandığını iddia eden Roberto Mata adına Kolombiyalı havayolu şirketi Avianca’ya dava açıyor. Havayolu yakın zamanda bir federal yargıçtan davayı reddetmesini istediğinde, Mata’nın avukatları davanın neden devam etmesi gerektiğini savunan 10 sayfalık bir özet sundu. Belgede, “Varghese – China Southern Airlines, Martinez – Delta Airlines” ve Miller – United Airlines dahil olmak üzere yarım düzineden fazla mahkeme kararına atıfta bulunuldu. Ne yazık ki ilgili herkes için, brifingi okuyan hiç kimse Mata’nın avukatları tarafından alıntılanan mahkeme kararlarından herhangi birini bulamadı. Neden mi? Çünkü ChatGPT hepsini uydurdu.

Verdiği bir yeminli ifadede Schwartz, chatbot’u davayla ilgili araştırmasını “tamamlamak” için kullandığını söyledi. Schwartz, “ChatGPT’nin içeriğinin yanlış olma olasılığının farkında olmadığını” yazdı. Hatta ChatGPT’ye bahsettiği davaların gerçek olup olmadığını sorduğunu gösteren ekran görüntülerini paylaştı.Program, kararların Westlaw ve LexisNexis dahil olmak üzere “saygın yasal veritabanlarında” bulunabileceğini iddia ederek gerçek oldukları yanıtını verdi.

Schwartz, ChatGPT’yi kullanmaktan “çok pişman olduğunu” ve “bunun gerçekliğini kesin olarak doğrulamadan gelecekte asla yapmayacağını” söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir