Çin Alibaba’ya rekor ceza verdi

0

Çin Alibaba

Antitröst düzenlemeleri sıkılaştıran Çin Alibaba’ya ceza kesti. Çinli düzenleyiciler, ülkenin en büyük internet şirketine ceza verdi.

Çin Alibaba’ya 2.75 milyar dolar ceza verdi

2020 Kasım ayında Çin, kapsamlı antitröst düzenlemeleri önerdi. Aralık ayı sonlarında ise Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi, Alibaba’nın mali iştiraki Ant Group’un halka arzını iptal etti.

Bu iptalden haftalar sonra ise Alibaba’ya antitröst soruşturması başlatıldığı açıklandı. Ülkenin en büyük piyasa düzenleyicisi SAMR yaptığı açıklamada, Alibaba’nın 2015 yılından bu yana Çinli satıcıların farklı hizmetler arasından özgürce seçim yapmalarına izin vermek yerine tek bir e-ticaret platformunda satış yapmaya zorladığı belirtildi. Alibaba’nın pazar hakimiyetini kötüye kullandığı vurgulandı. Satıcıların, büyük ölçekli kullanıcı tabanından yararlanmak için Alibaba ile baskı altında olduğu söylendi.

Yapılan kapsamlı incelemelerin ardından Alibaba’ya 2.75 milyar dolar ceza verildi. Alibaba’nın aldığı bu ceza, şirketin 2019 yılında Çin’de elde ettiği gelirin yüzde 4’üne denk geliyor. Alibaba yaptığı açıklamada: “Cezayı samimiyetle kabul ediyor ve kararlılığımıza uymamızı sağlayacağız. Topluma karşı sorumluluğumuza hizmet etmek için azami titizlikle yasalara uygun faaliyet gösterecek, uyum sistemlerimizi güçlendirmeye ve inovasyon yoluyla büyümeye devam edeceğiz.” dedi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>