Çin ve Almanya arasında LinkedIn krizi

0

Popüler kariyer sosyal ağı LinkedIn, hiç beklenmedik bir şekilde uluslararası siyasetin gündemine girdi.

Çin’in LinkedIn’de açtığı sahte kurumsal hesaplarla, Alman vatandaşlarının kariyer ve hesap detaylarını çektiği anlaşıldı.

Profiline kim bakmış?

Alman istihbaratının devlet kurumlarını uyarmasıyla ortaya çıkan gelişmeye göre, Çin’de kurulu görülen ama gerçekte olmayan şirketler bugüne kadar 10 bin alman vatandaşının LinkedIn detaylarını inceledi. Kurumsal kimlikle, kullanıcılara dair daha detaylı bilgi alabildikleri için Çin isthbaratının bu yöntemi tercih ettiği anlaşılıyor. 

Alman istihbaratına göre bu eylemin amacı ise Çinlilerin özellikle gelecekteki Alman siyasetçilerine karşı dosya oluşturması. 

Öte yandan Alman istihbaratı haklıysa, Çin istihbaratının sadece Almanya ile sınırlı kalmadığı, tüm dünya ülkelerindeki kullanıcıların LinkedIn detaylarını dosyaladığı tahmin ediliyor. Böylece Çinliler, gelecekte ülkelerinde önemli iş adamı, yönetici, siyasetçi olacak kişilere karşı Çin şirketlerinin veya hükumetin ihtiyaç duyacağı istihbaratı şimdiden toplamış oluyor. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>