Çin büyük verinin kontrolünü istiyor

0

Çin büyük veri

Yayınlanan beş yıllık plana göre Çin büyük verinin kontrolünü istiyor. 14. Beş Yıllık Plan, Çin’in gelecek planlarını ortaya koyuyor.

Çin büyük veri kontrolünü hedefliyor

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT), yayınlanan beş yıllık bir planda 2025 yılına kadar büyük verilerin sınır ötesi güvenlik yönetiminin iyileştirilmesi çağrısında bulundu.

Çin’in bu yılın başlarında yayınlanan 14. Beş Yıllık Planına dayanan çağrı, ülkenin veri ve teknoloji için düzenleyici çerçevesini zorlamasıyla geliyor. Verileri bir “üretim faktörü” ve bir “ulusal stratejik kaynak” olarak yeniden onaylıyor.

Plan, verilerin “piyasalaştırılmasının” iyileştirilmesi, bilgi işlem gücünün iyileştirilmesi ve küresel teknoloji standartlarının geliştirilmesinde lider bir rol oynama dahil olmak üzere altı kilit görevi içeriyor. Ayrıca, sınır ötesi veri akışlarının yönetiminin güçlendirilmesi ve açık kaynak girişimlerine daha fazla destek verilmesi çağrısında bulunuldu.

MIIT, Çin’in büyük veri endüstrisinin ölçeğinin 2025’in sonunda 470 milyar doları aşacağını tahmin ediyor. Pekin bu yıl iki önemli yasayı uygulamaya koydu: Şirketlerin ve kuruluşların verileri nasıl depolayıp taşıyabileceğini yöneten Kişisel Bilgilerin Korunması Yasası ve Veri Güvenliği Yasası.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>