Çin çevrimiçi verileri sınıflandırıyor

0

Çin çevrimiçi veriler

Çin çevrimiçi verileri önemlerine göre sınıflandıracak. Bununla ilgili taslak mevzuat için kamuoyu yoklaması alınıyor.

Çin çevrimiçi verileri sınıflandırarak önem sırası belirliyor

Çin, çevrimiçi verileri ulusal güvenlik ve kamu yararı açısından önemlerine göre sınıflandırmaya çalışan taslak düzenlemeler yayınladı.

Çin Siber Uzay İdaresi (CAC) önerilen bir veri sınıflandırması ve güvenlik çerçevesini içeren bir dizi mevzuatı açıkladı. Taslak mevzuat hakkında 13 Aralık’a kadar kamuoyu geri bildirimi alınacak. Devlete ait Global Times gazetesinin bildirdiğine göre düzenleyici, önerilen kuralların bireylerin ve kurumların yasal haklarının yanı sıra ulusal güvenlik ve kamu çıkarlarını daha iyi koruyacağını söyledi.

Taslak düzenlemeye göre veriler, ulusal güvenlik, kamu yararı veya bireylerin ve kuruluşların yasal hak ve çıkarları üzerindeki etki ve önemine göre temel, önemli ve genel olmak üzere üç ana kategoride sınıflandırılacaktır. Sektör gözlemcilerine atıfta bulunan raporda, askeri bir uçak veya havalimanlarından alınan verilerin temel veriler olarak sınıflandırılacağı belirtiliyor. Bununla birlikte sivil havaalanlarındaki kargo taşımacılığı bilgilerinin önemli veriler olacağı ve genel uçuşlara ilişkin verilerin genel veriler olarak değerlendirileceği vurgulanıyor.

Dokuz bölümden oluşan önerilen mevzuat, verilerin sınıflandırılmalarına göre nasıl güvence altına alınması gerektiğine ilişkin gereklilikleri daha da ayrıntılı hale getirdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>