Çin dijital ekonomi dönüşümü hedeflerini belirledi

0

Çin dijital ekonomi

Çin dijital ekonomi dönüşümü için yeni hedefler belirledi. Bu dönüşümde ana hedef, dijital ekonominin GSYİH içindeki payını artırmak yer aldı.

Çin dijital ekonomi dönüşümünü destekleyecek

Çin kabinesi, 6G ve büyük veri merkezleri gibi teknolojileri zorlayarak bu sektörün ulusal GSYİH içindeki payını artırmayı amaçlayan ülkenin dijital ekonomisinin gelişimi için plan yayınladı.

Çin, 2025 için çeşitli hedefler belirledi. Dijital ekonominin ulusal GSYİH içindeki payının 2020’de yüzde 7,8’den 2025’te yüzde 10’a çıkarılması ana hedef oldu. Diğer hedefler arasında büyük veri merkezlerinin yapımını hızlandırmak ve mevcut en hızlı bağlantı hızı olan gigabit genişbant kullanıcı sayısını 2020’de 6.4 milyondan 2025’te 60 milyona çıkarmak yer aldı.

Devlet Konseyi ayrıca Çin’in dijital ekonomisinde ele alınması gereken yapısal sorunlara da dikkat çekti.

Çin’in dijital ekonomisinin gelişimi de bazı sorunlar ve zorluklarla karşı karşıya. Kilit alanlarda yenilik kapasitesi eksikliği yaşandığı belirtiliyor. Veri kaynakları çok büyük, ancak potansiyel tam olarak açığa çıkmadı; plana göre dijital ekonomi yönetişim sisteminin daha da iyileştirilmesi gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>