Techinside Google News
Techinside Google News

Çin, düşman uydularını ele geçirmek için siber silahlar geliştiriyor!

Sızdırılan bir ABD raporuna göre Çin düşman uydularının "kontrolünü ele geçirmek" için siber silahlar geliştiriyor.
- Advertisement -

Sızdırılan bir ABD istihbarat raporuna göre Çin, düşman uydularının “kontrolünü ele geçirmek” için sofistike siber silahlar geliştiriyor. Bu uyduları savaş sırasında veri sinyalleri veya gözetleme için kullanılamaz hale getiriyor.

Düşman uyduları taklit ederek kandırıyor.

Çin’in siber saldırıları düşman uydularının operatörlerinden aldıkları sinyalleri taklit ederek onları kandırıp ya tamamen ele geçirmeyi ya da savaşın kritik anlarında arızalanmalarını sağlamayı amaçlıyor. ABD’nin gizli belgesinde bu siber kabiliyetin Çin’in “bir uydunun kontrolünü ele geçirerek onu iletişim, silah ya da istihbarat, gözetleme ve keşif sistemlerini desteklemek için etkisiz hale getirebileceği” belirtiliyor. ABD benzer yeteneklere sahip olup olmadığını hiçbir zaman açıklamadı. Uydu iletişiminin Ukrayna ordusu için ne kadar vazgeçilmez olduğuna dikkat çeken Tayvan, Çin’den gelebilecek bir saldırıya karşı koyabilecek bir iletişim altyapısı kurmaya çalışıyor.

Financial Times‘ın Ocak ayında bildirdiğine göre, kendi uydu sağlayıcısını kurmak için yatırımcılarla görüşürken, savaş ya da felaket durumunda bant genişliğini garanti altına almak için Tayvan’ın 700 noktasında sabit olmayan uydu alıcılarını deniyor. Uydu iletişiminin savaşta ne kadar önemli hale geldiğinin bir işareti olarak, bir Rus siber saldırısı, geçen yıl 24 Şubat’ta tam ölçekli işgalini başlatmadan önceki saatlerde ABD merkezli Viasat’tan binlerce Ukrayna askeri yönlendiricisini etkisiz hale getirmeyi başardı. Ukraynalı bir yetkili o dönemde bu saldırıyı “felaket” olarak nitelendirmişti.

Saldırı aynı zamanda yüzlerce rüzgar türbininin etkilendiği Polonya, İtalya ve Almanya’daki binlerce Viasat müşterisinin de hizmet alamamasına neden oldu. Viasat saldırısı, sofistike olmakla birlikte, şirketin bilgisayar sistemlerine girmeyi ve modemlere arızalanmalarına neden olan talimatlar göndermeyi içeriyordu. Sızan değerlendirmeye göre Çin’in hedefleri çok daha ileri düzeyde. Uzmanlara göre, birbirleriyle bağlantılı kümeler halinde çalışma eğiliminde olan uyduların birbirleriyle iletişim kurma, silah sistemlerine sinyal ve emir iletme ya da görsel ve ele geçirilmiş elektronik verileri geri gönderme yeteneklerini ortadan kaldırmaya çalışacaklar.

ABD uyardı!

ABD askeri yetkilileri Çin’in uydu iletişimi de dahil olmak üzere askeri uzay teknolojisi geliştirme konusunda önemli ilerlemeler kaydettiği konusunda uyarıda bulundu. ABD Uzay Kuvvetleri Komutanı General B Chance Saltzman geçtiğimiz ay Kongre’ye yaptığı açıklamada Pekin’in 2045 yılına kadar Dünya atmosferinin ötesinde en önde gelen güç olma yönündeki “uzay rüyasını” gerçekleştirmek amacıyla agresif bir şekilde karşı-uzay yeteneklerinin peşinde olduğunu söyledi.

Saltzman, “Çin, uzay kabiliyetlerimizi bozmak, geriletmek ve yok etmek için agresif bir şekilde teknolojiye yatırım yapmaya devam ediyor” dedi. Saltzman, Çin ordusunun, 35’i son altı ayda fırlatılanlar olmak üzere 347 uyduyu, gelecekteki herhangi bir çatışmada ABD güçlerini izleme, takip etme, hedefleme ve saldırma amacıyla konuşlandırdığını söyledi.

ABD siber komutan yardımcısı olarak görev yapan emekli Hava Kuvvetleri generali Charlie Moore, Çin’in ABD’nin siber ve uzay alanlarında sahip olduğu asimetrik avantaja karşı koymak için büyük çaba sarf ettiğini söyledi.

Şu anda Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde misafir profesör olan Moore, “Çin, ABD’nin uzay ve siber alanlarda sahip olduğu üstünlüğün farkında, bu nedenle sadece kendi yeteneklerini geliştirmekle değil, aynı zamanda her iki alanda da ilk hamle avantajı olarak adlandırdığımız şeyden yararlanmakla çok ilgileniyorlar” dedi.

Ulusal Güvenlik Konseyi, CIA ve Pentagon yorum yapmayı reddetti. Çin hükümeti de konuyla ilgili yorum yapmadı. ABD, Çin’in düşman uydularını “inkar etme, istismar etme veya ele geçirme” yeteneklerini geliştirme çabasının, Pekin’in kilit bir “savaş alanı” olarak gördüğü bilgiyi kontrol etme hedefinin temel bir parçası olduğunu değerlendiriyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir