Çin fabrikaları arz kesintileri yaşıyor

0

Çin fabrikaları arz kesintisi

Koronavirüs nedeniyle Çin fabrikaları arz kesintileri yaşıyor. Ekonomik toparlanma süreci Çin’de tehlikeye girmiş durumda.

Çin fabrikaları arz kesintileri ile sorun yaşıyor

Koronavirüs salgını ve tedarik kesintileri Çin’deki ekonomik toparlanmayı tehdit ederken üretim ve satış büyümesinin bir yılın en düşük seviyelerine ulaşmasıyla Ağustos ayında sendeledi.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun yayınladığı verilere göre, sanayi üretimi Ağustos ayında bir önceki yıla göre yüzde 5,3 artarak Temmuz’daki yüzde 6,4’lük artışa göre azalma gösterdi. Böylelikle sanayi üretimi Temmuz 2020’den bu yana en zayıf hızını yaşadı. Analistlerin büyüme tahmini ise yüzde 5,8 seviyelerindeydi.

Tüketici harcamaları, artan yerel Covid-19 vakalarından ve satışların bir yıl öncesine göre Ağustos ayında yalnızca yüzde 2,5 artmasıyla büyük bir darbe aldı. Böylelikle tahmin edilen yüzde 7’lik artışın çok daha gerisinde kalındı ve geçen yıl Ağustos’tan bu yana görülen en yavaş düşüş gözlemlendi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>