Çin hava koşullarını değiştirecek

0

Çin hava koşulları

Çin hava koşullarını değiştirecek bir sistem üzerinde çalışıyor. Gelişmiş hava müdahale sisteminin 2025’te hayata geçmesi planlanıyor.

Çin hava koşulları için çalışıyor

Günümüzde hava koşullarına müdahale eden ve yapay yağmur yağdıran sistemler alışık olduğumuz bir durum diyebiliriz. Ancak Çin, bunu çok büyük ölçekli bir şekilde hayata geçirecek.

Gelişmiş hava müdahalesi sistemi isimli bu sistemi Çin 2025 yılına kadar hayata geçirmeyi planlıyor. Sistem ile Çin, hava olaylarını kontrol edecek ve deneyler gerçekleştirecek. Pekin yönetimi, toplamda 5.5 milyon kilometrekarelik bir alanda yağmur yağdırılacak. Ayrıca dolu sağınağını önlemek için ise 580 bin metrekarelik bir alanda da ek çalışmalar yürütülecek.

Çin yönetimi bu projeyle birlikte kuraklık ve dolu olaylarının önüne geçmeyi planlıyor. Ayrıca orman ve çayır yangınlarına acil olarak müdahale etme imkanı da sağlanacak.

Çin uzun bir süredir hava durumu yönetimi üzerine çalışmalar yürütüyor. 2012 ila 2017 yılları aralığında hava koşullarına müdahale edebilmek için 1 milyar dolardan fazla harcama yapılmıştı. Ancak sistemin geleceğinde yaşanan belirsizlikle bu projede duraklamaya geçilmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>