Çin ile ABD arasında ticaret gerginliği!

0

Çin ile ABD

Çin ile ABD arasındaki ticari savaş, büyüyerek devam ediyor. Ticari savaştaki yeni vergi hamlesi, bu kez Çin tarafından geldi.

Çin ile ABD arasında soğuk rüzgarlar

Üretim gücü sayesinde dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Çin, ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından en büyük tehlike olarak görülüyor. Üretim gücünü elinde bulundurması sayesinde Çin, yapılan yaptırımlara anında karşılık verebiliyor.

Daha önce Trump tarafından yapılan, Çin’den gelen 300 milyar dolar üzerin ürünlere ek vergi kararına Çin’den yeni bir aksiyon geldi. Alınan kararla, ABD’nin Çin’e sattığı otomobillere ek yüzde 25 vergi uygulanacak.

Bu vergi uygulamasının özellikle Tesla, Ford, BMW ve Mercedes gibi markaları doğrudan etkilemesi bekleniyor.

Elbette bu konuda markaların nasıl bir yol haritası izleyeceği de büyük öneme sahip. Örneğin, geçtiğimiz yıl Tesla, Çin’de yeni bir fabrika kuracağını açıklamıştı. Böylelikle Tesla’nın, Çin’in yapacağı vergi yaptırımından kaçınması bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>