Çin kendi online ansiklopedisini kuracak

0

Bu sıralar Wikipedia’ya tepki gösteren tek ülke Türkiye değil. Wikipedia editörlerinin tarafsızlığını yitirerek politik yorumlu içerikler oluşturması nedeniyle başka ülkeler de online ansiklopediye tepki gösterebiliyor.

Çin hükumeti şimdi kendi online ansiklopedisini oluşturmak için büyük bir operasyona başlıyor. Toplamda 20 bin editörü işe alacak olan Çin, böylece hızlı bir şekilde online bir ansiklopedi kuracak.

2018’de yayına girecek

Çin Ansiklopedisi olarak adlandırılacak yeni servisin 2018 yılında hizmete girmesi bekleniyor. Çin’in en büyük üniversitelerinde çalışan binlerce öğretim üyesinin de dahil olacağı kampanya ile yüzlerce bilim dalında, her biri en az 1000 kelimeden oluşan 300 bin maddenin online olarak kayıt altına alınması hedefleniyor.

Çin devleti ansiklopedi için Kültür Dünyasının Çin Seddi ifadesini kullanıyor. Çin’de Wikipedia için uygulanan erişim engeli nedeniyle 700 milyon Çinli internet kullanıcısı online referans kaynağı olarak kullanabileceği bir ansiklopedi arayışı içindeydi. Çinli internet devleri Baidu ve Qihoo 360 da kendi ansiklopedilerini oluşturmaya çalışmış ancak başarılı olamamışlardı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>