Çin sürücüsüz otomobilleri trafikte deniyor

0

Çin’de güvenlik konusuna geleneksel olarak çok dikkat edilir. Milyonluk kentlerde yolda bir kaza vuku bulabileceği endişesiyle, başta 40 km’lik hız limiti olmak üzere, araçlara bir dizi sınırlama getiriliyor. 

Geleceğin aracı olacağı düşünülen sürücüsüz arabaya ilişkin denemeler de şimdiye değin muhtemelen bu endişe yüzünden bir parça frenlenmiş olabilir. Dolayısıyla bilgisayarla yönlendirilen “robot otomobiller” bugüne değin, Şanghay’da bulunan bir test alanında denenmişti. 

Testi Baidu ile gerçekleştirecek

Ancak Beijing’de Endüstri ve Ulaştırma Bakanlığı, ekonomi dergisi Caixin‘in yazdığına göre, yakında bu otomobilleri büyük kentlerin tıkanan trafiğine salacak. Bakanlık, Internet Şirketi Baidu ile birlikte test araçları konusunda çalışmakta.

Temmuz ayında böyle bir otomobil Beijing’de teste sokulmuş ama direksiyona yine de Baidu’nun kurucusu Robin Li ihtiyaten oturmuştu. O zaman bunun, yasa ihlali olup olmadığı bile sorgulanmıştı. Şimdi trafikte deneme yapılmasının da yasallaştırılması gerekiyor. Esasen, Caixin‘e bakılırsa, bu araçlarla şimdiden trafiğe kapalı yollarda 5.000 km‘ye yakın deneme sürüşü yapılmış.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>