Çin telekom pazarı bulut desteği ile büyüyor

0

Çin telekom pazarı

Çin telekom pazarı bulut desteği ile büyümesini sürdürüyor. 2021’de yaklaşık yüzde 8’lik büyüme yaşandı.

Çin telekom pazarı bulut desteği ile yükselişte

Çin’in telekomünikasyon sektörü 2021 yılında yüzde 8 büyüyerek 1.47 trilyon yuan (232.41 milyar dolar) gelire ulaştı. Bununla birlikte internet hizmetleri sektörü de büyüme kaydetti ve yüzde 21,2 büyüyerek 1.55 trilyon yuan (245.06 milyar dolar) gelire sağladı.

Ülkenin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na (MIIT) göre, bulut bilişim, büyük veri ve veri merkezleri gibi yeni dijital hizmetlere yönelik kurumsal talep, Çin telekom pazarını besleyen en büyük etkenlerdi. Bakanlık, bu dijital hizmetlerden elde edilen gelirin yüzde 27,8 arttığını ve sektörün genel gelir artışının yüzde 44,5’ini oluşturduğunu söyledi.

Sabit hat, veri ve internet hizmetlerinden elde edilen gelir, toplam endüstrinin yüzde 61,5’ine katkıda bulundu. Çin’in yeni altyapılar, özellikle 5G ağları için yaptığı baskıya işaret eden MIIT, ülkenin 2021 sonuna kadar yaklaşık 1.43 milyon 5G baz istasyonunu devreye aldığını söyledi. Bu, küresel ölçeğin yüzde 60’ına karşılık geliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>