Techinside Google News
Techinside Google News

Çin, yeni bir elektrikli araç batarya teknolojisi üzerinde çalışıyor

Çinli şirketler, elektrikli araçlar için daha ucuz ve daha güçlü bir batarya teknolojisi geliştirmeye çalışıyor.
- Advertisement -

Çinli şirketler, elektrikli araçlar için daha ucuz ve daha güçlü bataryalar sağlamak için yeni batarya teknolojisi geliştirmeye çalışıyor.

Çin’in önde gelen bir batarya üreticisi, daha ucuz ve daha güçlü bataryalar için bir teknoloji geliştirdiğine inanıyor ve bu teknolojiyi elektrikli araçlar için kullanmayı hedefliyor.

Gotion High-Tech, yakın zamanda lityum-demir-manganez-fosfat adlı bir batarya tanıttı ve her bir şarjla bir elektrikli aracın 1.000 km yol alabileceğini iddia ediyor. Daha önce genellikle daha pahalı olan nikel-kobalt piller bu tür bir menzili sağlıyordu.

Gotion’un uluslararası iş birimi yürütme başkanı Cheng Qian, Tokyo’dan telefonla yapılan bir röportajda, “Bu bir yükseltme, enerji yoğunluğunda bir sıçrama” ifadesini kullandı.

Gotion’un sunduğu batarya teknolojisi, Çin’de ticarileştiriliyor ve büyük elektrikli araç üreticileri arasında BYD’den Tesla’ya kadar bazı modellerin maliyetini düşürmek için benimsenen lityum-demir-fosfat kimyasının üzerine manganez ekleniyor.

LFP’deki bu gelişmeler, daha güçlü bir güç yoğunluğuna sahip olması ve genellikle daha ucuz bir üretim sürecine sahip olması nedeniyle bu teknolojinin popülerleşmesine yardımcı oldu.

LFP pillerinin enerji yoğunluğunda 190Wh/kg’da bir sınıra ulaşıldığı Cheng tarafından. Gotion’ın yeni bataryası ise 240Wh/kg’ye kadar ulaşabiliyor. Bu, her batarya hücresinde daha fazla enerji depolanabilmesi anlamına geliyor ve paketin ağırlığını ve boyutunu minimize ediyor.

Bu yenilik, dünya otomobil üreticilerinin maliyetleri düşürme ve elektrikli araç performansını artırma çabalarında, batarya teknolojisinin ve hammadde ihtiyaçlarının hala gelişmekte ve öngörülemez olduğunu vurguluyor. Ayrıca, Çin şirketlerinin bu ilerlemeleri öncü olarak sürdürdüğünü gösteriyor.

Gotion, Shenzhen’de listelenen ve Volkswagen’ın en büyük hissedarı olduğu bir şirkettir. Cheng’e göre, Gotion’ın LMFP bataryası, kilovatsaat başına dolar cinsinden konvansiyonel bir LFP bataryadan %5 daha az maliyetli olmasını bekliyor. Bu, nikel-kobalt birimlere göre %20 ila %25 daha ucuz.

LMFP kimyasının, sektördeki bazı nikel-kobalt hücrelerinin yerine geçerek “aynı performans ancak daha düşük maliyet ve daha iyi güvenlik” sağlayabileceği belirtti. “Bunun araba üreticileri için çok çekici olduğunu düşünüyorum ve birçok şirketin bu trendi takip edeceğini söylemek zorundayım.”

LMFP teknolojisi yeni değildir, ancak geleneksel olarak hücreler düşük iletkenlik, yüksek sıcaklık çözünme veya düşük yoğunluk gibi nedenlerle EV uygulamalarında kullanılmaz. Gotion, “Astroinno” adını verdiği bataryasının bu teknik zorlukları aştığını belirtti.

Gotion’un mangan eklenmiş hücreleri, “standart LFP’nin enerji yoğunluğunda rekabet etmekte zorlandığı bazı NCM kimyasileriyle rekabet etme gerçek fırsatı yaratıyor” dedi. Londra merkezli danışmanlık şirketi Rho Motion’da pil araştırma analisti olan Victoria Hugill tarafından belirtildi. LMFP’nin, sodyum iyonu piller gibi diğer yeni seçeneklerin önüne geçerek 2040 yılına kadar pazarın %6’sını ele geçirebileceğini söyledi.

Cheng’e göre, Astroinno’nun seri üretime ikinci çeyrekten itibaren başlanabileceği söyleniyor. Güvenlik testlerini geçti ve LMFP pilleri Çin’in Anhui eyaletindeki iki tesiste üretilecek.

Gotion, Michigan eyaletinde bir pil fabrikası planlamasından geçen yıl İsviçre’de küresel mevduat makbuzu teklifi yapmaya kadar yurtdışı genişlemelerini hızlandırdı. Şirket geçen yıl dünyanın sekizinci büyük pil üreticisiydi.

Astroinno, Çinli şirketler tarafından son yıllarda gerçekleştirilen diğer önemli pil yeniliklerine katılıyor. 2020 yılında BYD, daha zarif bir şekle ve artırılmış enerji yoğunluğuna sahip bir LFP birimi olan Blade pilini piyasaya sürdü. Contemporary Amperex Technology, yoğunlaştırılmış bir durum pilini geliştiriyor.

Avantajlar arasında hızlı şarj için bir yetenek bulunacak; Gotion’un Cheng’e göre, adımlı şarj kullanılarak yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar olan şarj süresi sadece 18 dakikadan biraz daha uzun sürebilir.

“Şarj istasyonunda bir fincan kahve içebilir ve dinlenebilirsiniz, adımlı şarj kullanarak pil yüzde 10’dan yüzde 80’e 18 dakikada şarj olur” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir