Çin’de deepfake video içerikleri yasaklandı!

0

deepfake video içerikleri

Son dönemde internet dünyasını tehdit eden çok büyük bir sorun bulunuyor; deepfake video içerikleri. Çin deepfake video ile mücadele için bu içerikleri yasaklaa kararı aldı.

Deepfake video yasağı uygulanacak

Çin Hükümeti, internetin güvenilirliğine yönelik yeni bir adım attı. 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek kanun kapsamında, deepfake videolar bulunduran internet sitelerine yönelik yaptırım uygulanacak.

Deepfake videolar kullandığını açık bir şekilde belirtmeyen internet siteleri, bu videoları paylaşamayacak. Eğer belirtmeden paylaşımda bulunulursa, yeni kanun kapsamında suç işlemiş olacak ve cezaya çarptırılacak.  Ayrıca yeni kanun ile internet siteleri, yapay zeka ve sanal gerçeklik gibi uygulamaların kullanılıp kullanılmadığını da belirtmek zorunda olacak.

Çin Siber Uzay İdaresi tarafından yapılan açıklamada, bu teknolojilerin güvenliği riske atabileceği ve kişi haklarını ihlal edebileceği belirtildi.

Çin, bu kounda yasak uygulayan ilk ülke değil. Geçtiğimiz aylarda Kaliforniya Eyaletide benzer bir karar almış ve deepfake görüntü ve videoların gösterimini yasaklamıştı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>