Çin’de sosyal medya fişlemesi başladı

0

Korktuğumuz “Big Brother” distopyası sonunda gerçek oluyor. Çin’de tüm vatandaşlar sosyal medyadaki paylaşımlarına göre fişlenmeye ve özel bir puanlama sistemine dahil edilmeye başlandı.

Ne paylaştığınıza dikkat

İnsanları sosyal medya üzerindeki paylaşımlarıyla, hükumetin doğru bulduğu veya yanlış bulduğu detaylara göre puanlandıran bir sistemi hayata geçiren Çin böylece tüm vatandaşlarını, yöneticilerin istediği yönde sosyal medya paylaşımları yapmaya zorlamayı ve aykırı sesleri bastırmayı planlıyor.

2014 yılında ilk temeli atılan ve duyurusu yapılan sistemin şu anda deneme aşamasında olduğu ve tam fonksiyonel olarak 2020 yılında hayata geçecek. Sistem hayata geçtiğinde tüm devlet işlemlerinin, bireylerin toplumdaki rollerinin sosyal medya puanına göre şekillenmesi bekleniyor. Örneğin, sosyal medya puanı düşük bireylerin kredi almasının zorlaşması, daha fazla vergi ödemesi, yasal cezalar alması gibi uygulamaların hayata geçeceği düşünülüyor. 

Diğer bir deyişle, Big Brother distopyası artık gerçek. Tüm dünyaya geçmiş olsun.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>