Çin’in siber güvenlik paketi korkutuyor

1

China_DragonABD hükümetinin 14 milyar dolarlık siber güvenlik paketinden sonra bu kez gündemde Çin’in siber güvenlik paketi var. Sputniknews’a konuşan uzmanlar, Çin’in güçlendirilmiş yeni siber güvenlik paketinin yakın süreçte sadece küresel BT sektörüne değil, Washington ve Çin’in diplomatik ilişkisine de zarar vereceğini bildiriyor. Başkent  Pekin’in yeni yasaları, Çin’e satılan teknoloji ürünlerinin güvenlik riski yaratmaması için, satıcı şirketlerden ürünlerin gizli kaynak kodlarını talep ediyor. Dahili testler sonucu ürünlerin ülkede kullanıma sunulması esasına dayanan hükümler, doğal olarak ABD’li firmaları da zor duruma sokuyor.

International Trade at the Consumers Electronics Association (CEA)’nın başkanı Sage Chandler ise Sputnik’e yaptığı açıklamada, Çin’in yeni siber güvenlik yasalarının sadece Pekin şirketlerine değil, ekonomisine de darbe vuracağını söylemiş. Hatta bu etkinin zamanla finans sektörü gibi farklı alanlara yayılabileceğini de eklemiş.

Çin hükümetine gönderilen mektuptaki öneriler, yasaların bu şekilde devam etmesinin açıkça ayrımcılığa sebep olacağı ve Çin’in Enformasyon İletişim Teknolojileri için izolasyon anlamına geleceğini belirtiyor. Mektuba göre küresel pazarın şirketleri izole olacak ve Çin’in ekonomik yükselişi, geliştirme süreçleri ve müşteri tercihleri gibi başlıklarda ciddi bir gerileme yaşanacak.

Başlangıçta Çinli markalar bu kanunlar sayesinde kâr edebilecek olsa da, Washington ile Pekin arasındaki anlaşmalar ve olası gerginliklerin ülke için ciddi sıkıntı yaratacağı ekleniyor.

Çin hükümetinden bu ortak mektuba henüz bir yanıt gelmiş değil. Tüm bu önlemlerin sebebi ise NSA sızıntısı sonrası ortaya çıkan, tüm dünyayı dehşete düşüren “dijital takip”lerin yarattığı korku. Kısacası Çin kendini korumak için yabancı markalara isteksiz de olsa duvar örmek durumunda kalıyor.

Yorumlar

  1. başta iphonenun kapalı kaynak kodlarını almakla işe başlasın böyle devam çin

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>