Çin’in trafiği sıkıştırmayan otobüsü teste başladı

0

Çin, trafik sıkışıklığına karşı ağır maliyetler ve alt yapı çalışması gerektirmeyen toplu taşıma çözümleri arayışında, yükseltilmiş otobüs çözümünü denemeye karar vermişti. Normal otoyolda, raylarının üzerinde ilerleyen bu otobüsün özelliği, aynı anda araç trafiğinin otobüsün altından akmaya devam edebilmesi ve böylece dur kalklarda trafik sıkışıklığına neden olmaması.

Çin şimdi 300 yolcu taşıyabilen ilk otobüs prototipiyle teste başladı. 22 metre uzunluğunda, 4,8 metre yüksekliğinde ve 7,8 metre genişliğindeki ilk otobüsün altındaki boşluk ise en fazla SUV’ların geçebileceği kadar yüksek. Dolayısıyla, kamyonet ve daha yüksek araçların, otobüs yolundan değil, otobüsün çevresinden dolaşması gerekiyor.

Köprülere dikkat

Aracın altındaki boşluğun daha yüksek olmamasının sebebi, otobüsün maksimum yüksekliğinin 4,8 metreyi geçmemek zorunda olması. Aksi halde otobüsün şehir içindeki köprülerin altından geçmesi mümkün olmuyor.

16 lastik tekerleğe sahip olan araç ise trafikte yoldan çıkmaması ve altındaki araçlara tehlike oluşturmaması için raya bağlı 8 tekerlek tarafından yönlendiriliyor. Lastik tekerlekler ise sadece otobüsün ağırlığına destek veriyor. Saatte 50 kilometre hızla hareket edebilecek olan otobüs için şimdilik 300 metrelik bir test yolu oluşturulmuş durumda ancak testler bittikten sonra Çin’deki büyük şehirlerin yolları, bu otobüse uygun hale getirilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>