Çip üreticileri iki yıllık ekipman sıkıntısı ille karşı karşıya

0

Çip üreticileri ekipman sıkıntısı

Yarı iletken çiplere olan talep, arz kısıtlamalarını geride bırakarak küresel olarak büyümeye devam ediyor. Gelişmiş yarı iletken yongalar yapmak için kullanılan litografi makinelerinin kilit üreticisi ASML, makineleri için gerekli parça sıkıntısı nedeniyle endüstride iki yıllık bir sıkıntı beklediğini söylüyor.

ASML CEO’su Peter Wennink, “Önümüzdeki yıl ve sonraki yıl kıtlık olacak. Bu yıl geçen yıldan daha fazla makine göndereceğiz ve gelecek yıl bu yıldan daha fazla makine. Ancak talep eğrisine bakarsak bu yeterli olmayacak. Kapasitemizi gerçekten yüzde 50’den fazla artırmamız gerekiyor. Bu zaman alacak” diyor.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, mevcut çip fabrikasını inşa etmenin iki yıl süreceğini, üçüncü veya dördüncü yılda ekipmanla doldurmaya başlayabileceğini söyledi.

Teknoloji devi şirketler bir yandan yeni fabrikalar kurmak için çalışmalar yapsalar da ekipman sıkıntıları pek de kolay bir şekilde atlatılamayacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>