Cisco Kurucusu: “CEO maaşı adil değil!”

0

Teknoloji sektöründe patronlarla ilgili şirket stratejilerini konuşabilecek birkaç kişiden biri de, eski eşiyle birlikte Cisco Systems’i kuran Sandy Lerner olsa gerek. Şirketin sermayecisi ve aynı zamanda Sequoia Capital’in kurucusu Don Valentine, CEO olarak kendi adayını konumlandırınca, Lerner ve kocası şirketteki yerlerinden edilmişti.

Lerner iş hayatı boyunca pek çok ilginç girişimle gündeme geldi; kozmetik şirketi kurup daha sonra bunu Louis Vuitton’a satmak, organik ürünler üreten bir çiftlik işletmek ve bir zamanlar Jane Austin’in kardeşine ait olan bir malikaneyi onarmak bunların arasında sayılabilir.

Inc. ile girişimcilik üzerine yaptığı bir röportajda Lerner’a CEO maaşlarının ne derece adil olduğu ve işçi maaşlarıyla arasındaki farkın bu kadar çok olmasının doğruluğu soruldu. Lerner’in yanıtına geçmeden önce, Cisco’nun en uzun süredir CEO’su olarak görev yapan John Chambers’ın 2015’te 19 milyon dolar kazandığını, şirketteki ortalama bir çalışanın ise 138,861 dolar ile “ev geçindirdiğini” tam bu noktada hatırlatalım.

Böyle CEO maaşı olmaz!

“CEO maaşı işini çok karıştırdılar.” diyen Lerner, CEO primlerinin uzun vadeli, yıllar hatta on yıllar süresince ölçülebilecek hedeflere dayandırılması gerektiğini öne sürdü.

“Bir CEO’nun görevi nedir? Şirketi kendi devraldığından daha karlı ve daha iyi durumda bırakmaktır. CEO’lara ücretlerini bunu baz alarak ödemiyoruz. CEO’lara bir önceki çeyreğin karını baz alarak ödeme yapıyoruz. Eskiden CEO’lar şirket için karar alırken, kendi konumlarının da risk altında olduğunu bilerek hareket ederdi. Artık her şey tam tersine döndü.”

Cisco kurucu ortağı, özellikle Silikon Vadisi’nde teknoloji balonunun yanı sıra bir de CEO balonu olduğunu düşünüyor. Yakın zamanda benzer şikayetleri diğer şirketlerde de duyduk. Örneğin Salesforce CEO’su Marc Benioff geçtiğimiz yıl 1,55 milyon dolarlık maaşının yanında 40 milyon dolara yakın prim alması yatırımcıları rahatsız etti ve bu ödemede daha sonra kesintiye gidildi.

Öte yandan Lerner’in hikayesini tamamlayacak olursak, kendisi servetinin çoğunun Cisco’yu bıraktıktan sonra, kendisinin ve kocasının şirketteki hisselerinden elde etti. Cisco halka açıldı, hisseleri 85 milyon değerindeydi ve bunu satarak nakde çevirdiler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>