Clinton Vakfı Rus hacker’ların saldırısına uğradı

0

ABD’nin büyük olasılıkla yeni başkanı olacak, eski Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton, ülkenin eski başkanı olan eşi Bill Clinton ve kızları Chelsea Clinton adına kurulmuş olan Clinton Vakfı’na yapılan dijital saldırı, gözleri Rus Hacker’lar üzerine çevirdi.

Demokrat partinin başkan adayı ve eski Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton’ın, devlet işleri hakkındaki bazı yazışmaları kişisel e-posta hesapları üzerinden yapması ABD’de büyük tartışma konusu olmuştu. Clinton’ın bu kötü alışkanlığının farkına varan Rus hacker’ların şimdi CIA tarafından korunmayan Clinton Vakfı sunucularına sızarak, Hillary Clinton’ın bu sunucular üzerindeki yazışmalarında, ABD’ye ait gizli sırları aramış olabilecekleri düşünülüyor.

Elbette ABD’nin 2017’deki potansiyel başkanı olarak görülen bir kişiye ait özel yazışmalardaki sırların da yabancı istihbarat birimleri önemli birer şantaj malzemesi olabileceği gözden kaçmıyor.

Vakıf sunucularından çalınan bilgiler arasında, Clinton’ın başkanlık kampanyasına bağış yapan isimlerin listesi de yer alıyor. Guccifer 2.0 isimli bir hacker grubu, sunucudan alındığı iddia edilen bu listeyi geçtiğimiz günlerde internette yayınladı. Cumhuriyetçi partinin başkan adayı Trump henüz bu hack olayı hakkında yorum yapmazken, FBI’ın saldırıyı incelemeye başladığı da vurgulanıyor.

Seçimler yaklaşırken, Trump ve ekibinin bu saldırıyı diline dolaması ve Hillary Clinton’ı, “kendi küçük vakfını bile korumaktan acizken, ABD halkının güvenliğini nasıl sağlayacak?” argümanıyla vurarak oy kaybettirmeye çalışması bekleniyor.

Öyle görünüyor ki, ABD başkanlık seçimlerinde kampanyalar finale yaklaşırken, dijital güvenlik konusu en büyük tartışma başlıklarından biri olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>