Techinside Google News
Techinside Google News

ÇMD yöneticileri ile takım liderleri buluştu

Çağrı Merkezleri Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen “ÇMD Yöneticileri ile Takım Liderleri Buluşması” etkinliği bu yıl da gerçekleşti.
- Advertisement -

cmd-takimliderleribulusma (2)İstikrarlı büyümesini hem ekonomik olarak hem de istihdam anlamında sürdüren Türkiye çağrı merkezi sektörü, 3,4 milyar lira pazar değerine ve 80 binin üzerinde istihdama ulaşmış durumda.  Ülkemizin dört bir yanında yapılan yatırımla ile yaklaşık 50 ilde en büyük istihdam alanları haline gelen çağrı merkezleri, sektöre özel akademik eğitimlerin ve kariyer fırsatlarının artması ile birlikte genç kuşaklar için kariyer fırsatları sunan uzun dönemli çalışma alanlarından biri haline geliyor.

Çağrı merkezi sektörünün gelişimi, bu alandaki nitelikli istihdamın artırılması ve gelecek kuşak yöneticilerin oluşturulmasına yönelik faaliyetlerini sürdüren Çağrı Merkezleri Derneği Yöneticileri,  üye kuruluşlarında görev yapan başarılı ve genç yöneticilere kahvaltı daveti verdi. Takım Liderlerinden çalışan memnuniyetinin artırılması, çalışan sirkülasyonunun minimize edilebilmesi, potansiyel işgücünün sektöre kazandırılabilmesi ve gençlerin bu işi meslek olarak görerek kariyerlerini de bu sektörde planlamaları konusundaki görüşleri ve önerileri alınırken, sektörde başarılı bir kariyer edinebilmek için neler yapılması gerektiği konusunda da ÇMD Yöneticileri tarafından tavsiyelerin paylaşıldığı keyifli bir sohbet gerçekleştirildi.

Çağrı Merkezi sektöründe diğer sektörlere oranla kariyer basamaklarının daha hızlı tırmanabileceğinin önemle vurgulandığı buluşmada, sektördeki yetişmiş iş gücü açığının kapatılmasında Takım Liderliği pozisyonunun önemine dikkat çekildi. Müşteri ilişkilerinden kazanılan deneyimin farklı sektörlerde ve farklı pozisyonlarda nasıl değerlendirilebileceğinin de tartışıldığı etkinlikte, ÇMD’nin bu konularda sektörel bir birlik olarak attığı adımlar da katılımcılar ile paylaşıldı.

Mesleki yeterliliklerin kabul edilmiş olması sektörün gelişimini hızlandıracak
Daveti gerçekleştiren Çağrı Merkezleri Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı, Dernek olarak hazırladıkları “Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi” ve “Çağrı Merkezi Takım Lideri ” mesleklerine ilişkin Ulusal Yeterliliklerin, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)  tarafından Şubat ayında onaylanarak yürürlüğe girmesinin öneminden ve 18 üniversitede açılan 2 yıllık çağrı merkezi bölümlerinden bahsetti. Tarakçı, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Çağrı Merkezi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla büyüyen bir sektör. Günümüzde 80.000 çalışana sahip olan sektörümüzü daha da büyüterek, 2023’de 250.000 çalışana sahip, yalnızca Türkiye’ye değil, bölge ülkelere de hizmet veren bir sektör olmasını hedefliyoruz. Bu hedefimize doğru ilerlerken çağrı merkezlerinde kariyer hedefleyen, geleceğin yöneticileri olacak, sektörümüzün büyümesine ve gelişimine katkı sağlayacak yenilikçi liderlere olan ihtiyaç hızla artıyor. Biz de 46 üyemizle sektörün yüzde 90’ından fazlasını temsil eden bir meslek birliği olarak bu konudaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Eğitim seminerleri hazırlanması ve akademik programlara katkı sağlanması gibi çalışmaların yanında, bu yıl “Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi” ve “Çağrı Merkezi Takım Lideri ” mesleklerine ilişkin hazırladığımız yeterlilikler Merkezi Yeterlilik Kurumu tarafından onaylandı. Bunun herşeyden önce çağrı merkezi işinini meslek olarak görülmesine büyük katkılar sağlayacağını, çalışanların uygun iş, işverenlerin de uygun personel temininde önemli bir kılavuz olacağını düşünüyoruz. Orta ve uzun vadede de sektörümüzün yurtiçinde ve yurtdışında sahip olduğu potansiyeli hayata geçirmesine yardımcı olacağı düşüncesindeyiz.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:05:09

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir