Techinside Google News
Techinside Google News

CNN’in insansız hava aracına onay geldi

CNN, ABD Sivil Havacılık Kurumu'ndan istediği izni aldı. Havadan çekilen görüntülerde bundan böyle kendi drone'unu kullanacak.
- Advertisement -

Medya kuruluşlarının insansız hava araçlarını kullanmaları pek çok gündeme gelse de resmi kurumlar bu konuda izin vermekte pek de istekli değildi. Ancak ABD Sivil Havacılık Kurumu (FAA – Federal Aviation Administration) CNN’e bu izni verdi. Drone kullanmak isteyen markalara red cevabı veren kurum bu kez CNN’e olur yanıtını verdi. CNN, insansız hava aracını kendi haberleri için kullanacak.

CNN’in onay alması aslında çok da şaşılacak bir gelişme değil, zira ünlü isim Georgia Teknoloji Enstitüsü ile birlikte bu konuda Haziran ayından beri çeşitli çalışmalar yürütüyor. Amaç hem haberler için materyal toplayabilmek, hem de güvenliksiz bölgelere sadece drone ile giriş yapmak.

CNN bir dönem daha birden fazla profesyonel drone’u test edecek ve FAA’e rapor sunacak. Bunun neticesinde ise her drone için yeni kurallar kendilerine iletilecek.

Benzer bir durum daha önce İngiltere’de BBC’nin de başına gelmişti. Haber çekimlerinde bu cihazları kullanmak isteyen kurumun da izni alması CNN sonrası kolaylaşacak.

FAA’nın bu tavrı önemli bir değişimi de işaret ediyor. Çok değil, yaklaşık 1 yıl önce, ABD’de yerel bir gazeteciye haber çekimlerinde drone kullandığı için soruşturma açılmıştı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir