Çocuklara reklam gösterdi, 5 milyon dolar ceza ödeyecek

0

Eskiden Yahoo olarak bildiğimiz internet şirketi Oath, çocukların takip ettiği bir platformda, tüm uyarılara rağmen, doğrudan çocukları hedef alan ve kimlik bilgilerini ortaya çıkaran reklam kampanyalarına izin verdiği için ağır davalarla karşı karşıya.

13 yaşın altındaki çocukları reklamlara hedef etti

Verizon’un sahibi olduğu Oath’ın reklamverenleri, 13 yaşın altındaki kullanıcıların verilerini reklamverenlerle paylaştığı ve bu çocukların bilgisayarlarına cookie’ler gönderdiği için, ABD’deki çocukların online mahremiyetini koruma yasasını ihlal etmiş oldu.

Tüketici hakları dernekleri ile davalık olan Oath şimdi davacıların sunduğu 5 milyon dolarlık tazminat teklifini kabul etti. Öte yandan Oath, uyarılara rağmen reklam politikasını değiştirmemesini, çocuklara zarar veren bir uygulama yapılmadığı gerekçesiyle savunuyordu ancak tazminat sonrasında uygulamaya son verdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>