Çocukları izleyen uygulamalar tehlikeye saçıyor

0

Çocukları izleyen uygulamalar

Çocukları izleyen uygulamalar, verilere izinsiz bir şekilde ulaşarak güvenlik sorununa neden oluyor. Yapılan bir araştırmaya göre Google Play, çocukları izleyen uygulamalar ile dolu.

Çocukları izleyen uygulama sayısı: 3.337

Mobil uygulamaların bazılarının yasaların verdiği sınırı aşarak daha fazla veri topladığı artık kabul gören bir gerçek. Ancak bu tahmin ettiğimizden çok daha fazla olabilir. Özellikle çocukların verilerini takip eden mobil uygulamalar, güvenlik konusunda önmli sorunlara neden olabilir.

Otomatik bir test sürecini kullanan araştırmacılar, Google Play’deki 3.337 aile ve çocuk odaklı Android uygulamanın çocukların verilerini uygunsuz bir şekilde topladığını keşfettiler. Bu durum, olarak ABD’nin COPPA yasasının ihlal edildiğini gösteriyor. Bu yasaya göre 13 yaşından küçük çocuklar için veri toplanmasının sınırlanmış olması gerekiyor.

Çalışmaya dahil edilen toplam 5.855 uygulama arasından 281’i, bir ebeveynin iznini istemeden iletişim veya konum verileri topladı. Uygulamaların yaklaşık yüzde 40’ı ise “akılcı güvenlik önlemleri” kullanmadan bilgi aktardı.

Uygulamaların, çocuk verileri gibi kritik verileri koruması, kullanıcıların dijitalleşmeye güven duyması için oldukça kritik. Geçtiğimiz aylarda Almanya, çocukların verilerine ulaşıldığı gerekçesi için çocuklar için satılan akıllı saatleri yasaklamıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>