Comptel 347 milyon Euro karşılığında Nokia’nın olacak

0

Son dönemlerde önemli bir yenilenme sürecine giren Nokia, sektör için önemli bir satın alma eşiğinde. Yapılan son açıklamalarda mobil yazılım alanında önemli firmalar arasında gösterilen Comptel ile Nokia’nın anlaşma masasına oturduğu ve 347 milyon Euro karşılığında anlaşmanın sağlandığı ifade edildi.

Comptel bugüne kadar sektörün önemli iş ortaklarından birisi olarak görülürken, borsada da işlem görüyor. Yapılan satın alma ile birlikte hisse başına 3,04 euro’luk bir değer biçilen firma, Nokia için yüksek bir satın alma olacak.

İki marka da Finlandiya’da kurulduğu gibi uzun yıllardan beri önemli iş ortaklığı da yürütülüyordu. Bu açıdan Nokia’nın firmayı satın alması, dışa bağımlılığı da azaltacak. Yapılan açıklamalara göre firmanın şu anda 32 farklı ülkede 800’ü aşkın çalışanı var. Avrupa ve Hindistan gibi bölgelerde etki bir şekilde faaliyetlerini sürdüren marka, son yıllarda 100 milyon Euro gelir seviyesini de aşmış durumda.

Nokia’nın Yazılım Hamlesi Sürüyor

Yaptığı satın alma ile birlikte yazılım alanını güçlendirmeyi başaran Nokia, bu alanda daha önceden de önemli satın almalar yaparak, farklı projeler geliştirmişti. Yenilenen mobil sektöre yönelik güçlü bir şekilde giriş yapmayı hedefleyen Nokia için bu yatırımların olumlu bir şekilde dönüş yapmaya başlaması, kuşkusuz kısa süre içerisinde büyük bir pay getirecek. Yazılım ile birlikte en büyük hedefler ise 5G ve nesnelerin internetinde değişime ayak uydurabilmek.  

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>