Daimler elektrikli kamyonunu tanıttı, Elon Musk şokta!

0

Uzun zamandır Twitter’dan bir kamyon silueti paylaşıp duran Elon Musk, elektrikli Tesla kamyonunu tanıtma işini sürekli erteleyince, rakip üretici Daimler bu boşluğu affetmedi ve dünyanın ilk elektrikli kamyonunu tanıttı.

Yük taşıma konusunda elektrikli motorların artık yeterli hale gelmesiyle otomobil firmaları gözlerini elektrikli kamyon üretimine dikmişti. Alman otomotiv üreticisi Daimler, Tokyo Motor Show’da E-Fuso Vision One isimli bir ağır yük kamyonu tanıttı. 

Petrol olmadan 11 ton yükü 350 km taşıyor

Tek şarjla 350 km yol kat etme yeteneğine sahip olan E-Fuso aynı zamanda 11 ton yük taşıyabiliyor. Lojistik sektöründe, yakıt masrafı çok önemli bir detay olduğu için, maliyetlerini düşürmek isteyen lojistik firmalarının elektrikli kamyonlara yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Ancak uzun mesafelerde yük taşımak için şehirler arası yollarda şarj istasyonlarının sayısının artması da gerekiyor.

Daimler henüz aracın detaylı teknik verileri hakkında bilgi vermedi ancak 7-Eleven ve UPS’in şimdiden bu kamyonlar için önemli sayıda sipariş verdiğinin altı çiziliyor. Diğer bir deyişle, Model 3’ü üretmek için fabrikada kriz yaşayan ve bu yüzden yeni elektrikli kamyonunu tanıtmakta geciken Elon Musk, müşterilerini şimdiden Daimler’e kaptırmaya başlamış durumda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>