Techinside Google News
Techinside Google News

Davos’un gündeminde internet vardı

Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu, konu teknoloji olduğunda sektör yöneticileriyle politikacıların karşılıklı yorumlarına da sahne oldu.
- Advertisement -
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande

Davos’ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu bünyesinde konuşan dünyanın önde gelen isimleri arasında teknoloji sektöründen de örnekler var. Bazıları internet olgusunun tüm dertlere çare olabilecek bir yapıya sahip olduğunu söylerken, Google’dan Eric Schmidt bu konuda başı çekiyor. Yöneticiye göre tüm tartışılan problemler internet genişbant akışının genişletilmesi ile çözülebilir. TechInside okurları, Schmidt’in yorumlarını dün ayrı bir haber olarak sunduğumuzu hatırlayacaktır.

Bazı devlet yöneticileri ise başta Schmidt’in söyledikleri olmak üzere konuşulanlar hakkında oldukça endişeli. Örneğin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, internet için farklı fikirlere sahip. Cumhurbaşkanı her şeyden önce güvenlik ve kişisel gizliliğe önem verilmesi gerektiğini söylüyor. Terörizmin interneti manipülasyon ve şaşırtma için kullanabildiğini belirten Hollande, teknoloji şirketlerinin yasa dışı içeriklerin tespiti, engellenmesi ve daha geçerli kuralların getirilmesi gibi başlıklarda sorumluluk taşıdığını ekliyor.

İnternetin önde gelen temsilcileri bantgenişliklerini arttırmak ve daha çok güce sahip olmak için lobi çalışmalarına devam ederken, bir yandan da ülkelerin getirdiği kısıtlamalardan kaçmaya gayret ediyor. Diğer yandan güvenlik güçlerine kişisel verilerin teslim edilmesinin gerekebileceğini de biliyorlar.

Son olarak Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer da karşılıklı kazanç düsturunu güden bir pazar anlayışını benimsemek gerektiğin ve veri paylaşımı konusunda kâr odaklı düşünülebileceğini söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir