Depreme dayanıklı şehirleri afet bölgesindeki gençler tasarlıyor

0

Depremden etkilenen 11 ilimizde gerçekleştirilecek olan, deprem bölgesinde yaşayan üniversite öğrencileri ile gerçekleştirilecek olan Teknolojik yetenek geliştirme platformu GelecektekiSen, programı ile öğrencilerini geleceğin akıllı şehirlerini tasarlamak üzere yetiştirilecek. Program sayesinde depremden dolayı değişen şehircilik anlayışının değişmesini ve teknolojik sorunların değişmesi için çalışmalar yaparken, bölgede yaşayan üniversite öğrencileri, akıllı şehirler geliştirecek yetenekler olarak yetişmeye hazırlanıyor.  18-31 Mart arasında başvuruları alınacak ücretsiz programdan mezun olan gençler teknoloji alanında istihdam sağlanıyor.

Akıllı ve depreme dayanıklı şehirlerini afet bölgesindeki gençler tasarlayacak

Teknoloji, ihtiyaç duyulan yeni şehircilik anlayışının yapılandırılmasında kaldıraç olarak kullanılırken, kent toplulukları da akıllı şehircilik için yetkinlik bazında hazır hale gelecek. Özellikle afet yönetiminde önleyici önlemler geliştirilmesi adına Web 3.0 ve yeni nesil teknolojiler, akıllı şehirlerin yapılanması adına fırsatlar sunacak.

TechForGood Programı, öncelikli deprem bölgesindeki üniversitelerde okuyan ve bölge teknokentlerde proje geliştiren üniversite öğrencileri başta olmak üzere istihdama hazırlanan üniversite öğrencilerinin, deprem bölgesinin yeniden yapılanması için akıllı sistemler üretme potansiyeli olan teknolojik yeteneklere dönüşmesi amacıyla tasarlandı. TechForGood Programı, teknolojinin toplulukların ve sistemlerin sürdürülebilir iyiliği için nasıl kullanılabileceği konusunda bilgi ve deneyimi genç yeteneklere aktarırken, bölgenin kalkınması için destek olmak isteyen başta teknoloji şirketleri olmak üzere kurumları #iyilikiçinteknoloji hareketine destek vermeye davet ediyor.

İstihdam için yetiştirilecekler

Program kapsamında, üniversite öğrencilerinin temel teknoloji becerileri kazanırken, akıllı şehircilik uygulamaları ve teknolojileri konusunda bilgi edineceğini vurgulayan GelecektekiSen Kurucusu İnci Abay Cansabuncu, “Gençler Web 3.0’te akıllı şehirlere hazırlık konusunda deneyimli teknoloji geliştiricileri ile bir araya gelecek ve akıllı şehir uygulamaları proje geliştirme kampına dahil olacak. Program sonunda web uygulama geliştiricisi, veri tabanı uzmanı, data analisti, teknoloji/platform stratejisi olarak yetişerek istihdama ve yaz stajlarına yönlendirilecekler.”

Başvuruları GelecektekiSen internet sitesi üzerinden 18 Mart-31 Mart 2023 tarihleri arasında alınacak program 3 Nisan-11 Haziran 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek. Program ve GelecektekiSen eğitimleri hakkında detaylı bilgiyi www.gelecektekisen.com.tr adresinden alabilirsiniz. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.