Techinside Google News
Techinside Google News

Derin öğrenme sporda fark yaratıyor!

Teknoloji destekli ölçümlemeler sporcuya yeni açılımlar ve farklı bakış açıları getiriyor

Global spor teknolojileri pazar büyüklüğünün 2023 yılında 20,9 milyar USD’ye, 2026 yılında ise 40 milyar USD’ye ulaşmasının öngörüldüğüne vurgu yapan Rapsodo Kurucusu ve CEO’su Batuhan Okur, “Dünya spor arenasına yapay zekaya (AI) sahip donanımlar ve veri analizi yapabilen yeni nesil sporcular damga vuracak. Derin öğrenme teknolojileri bu gelişimde itici güç olacak ve veri kullanmasını bilen sporcular daha hızlı bir biçimde gelişecek ve başarılı olacaklar. Bu durum, bütün spor dallarında ilerlemeye neden olacak ve buna bağlı olarak rekabet ve sporcu değerlemeleri artacak” dedi. Amerika’da golf ve beyzbol pazarında tüm dinamikleri değiştirdiklerine vurgu yapan Türk girişimci Batuhan Okur, “Pazarın bu noktaya geleceğini 2011 yılında öngördük ve şirketimizin temellerini Singapur’da atıp kuruluşumuzun 7. yılında Ar-Ge üssümüzü Türkiye’ye kurduk. Bugün globaldeki başarımızın büyük kısmını Türk mühendislerimize borçluyuz” dedi.

Yeni nesil sporcular veri analizi yaparak çalışacak

Yeni nesil sporcular veri analizi yaparak çalışacak

Kamera teknolojisi ve yeni gelişen derin öğrenme teknolojileri, spor dünyasını olduğu gibi değiştiriyor. Özellikle performans ölçümü konusunda çok ciddi atılımlar yapılıyor. Bundan daha ötesi mümkün değil dendiği bir noktada teknoloji destekli ölçümlemeler sporcuya yeni açılımlar ve farklı bakış açıları getiriyor. Bu durum da spor ekonomisine yansıyor. “Bugün iyi sporcuyla, çok iyi sporcu arasındaki fark, milyon dolarlarla ifade ediliyor” diyen Rapsodo Kurucusu ve CEO’su Batuhan Okur “Biz Amerika’da her yeni gün bir sporcunun artan performansının finansal karşılığına şahit oluyor hatta bunun önemli bir parçası oluyoruz Spor teknolojileri pazarına yön veren bu verilerin üretimi ve analizi ise Rapsodo’nun  dünyaya Türkiye’den ihraç ettiği yazılımlarla gerçekleşiyor. Önümüzdeki beş yıl içerisinde her spor için son derece gelişmiş analitik analiz yapan yazılımları ve görüntü işleme kullanan uygulamaları giderek artan sıklıkta göreceğiz” dedi.

- Advertisement -

Golf ve beyzbol oynamanın teknolojik yolu 

Spor performansı ölçüm ve analitiği pazarında, veri bilimi odaklı yazılımlar geliştiren Rapsodo, kamera ve radar kombinasyonundan oluşan donanımıyla bir sporcunun “Ben daha iyi nasıl olabilirim” sorusuna yanıt buluyor. Sporcu ürünü kullandıkça AI (yapay zeka) motoru, sporcuyu daha iyi anlıyor, artı ve eksileri karşılaştırmalı olarak sunuyor. Veri bazlı geliştirme üzerine kurulu sistem sayesinde bugün dünyaca ünlü kulüpler, sporcular ve antrenörler, pazar değerini artırma konusunda önemli adımlar atıyorlar. Spor teknolojileri pazarına yön veren bu verilerin üretimi ve analizi ise Rapsodo’nun  dünyaya Türkiye’den ihraç ettiği yazılımlarla gerçekleşiyor.

Rapsodo’nun hikayesini Dünya izliyor   

2011 yılında Singapur’da kurulan Rapsodo, yüksek teknolojiyi erişilebilir kılma vizyonuyla Amerika’da golf ve beyzbol alanında önemli pazar verileri elde edince; Batuhan Okur, kuruluşunun  7. yılında Ar-Ge üssünü Türkiye’de kurma kararı alıyor.

Spor performansı ölçüm ve analitiği pazarında, veri bilimi odaklı yazılımlar geliştiren Rapsodo, kamera ve radar kombinasyonundan oluşan donanımıyla bir sporcunun “Ben daha iyi nasıl olabilirim” sorusuna yanıt buluyor.  

Merkezi Singapur’da, Ar-Ge Ofisi Türkiye’de yer alan Rapsodo dört farklı kıtada, Singapur, Amerika, Türkiye ve Japonya olmak üzere dört farklı ülkede 13 farklı ulustan çalışana istihdam sağlıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir