DesignNext 2015 yarışmasındaydık

0

AutodeskEvrenArin1

Etkinlikte, 25 farklı şehirden 150 farklı projenin katıldığı etkinlikte, değerlendirmeye sadece 55 proje alındı. Öğrenciler, dünyada Fablab olarak bilinin kamuya açık kişisel tasarım ve üretim merkezi projeleriyle yarıştılar.

Yarışmanın 1.si Gazi Üniversitesi Oldu

Gazi Üniversitesi ekibi Sevda Kütük, Merve Yaşar ve danışmanları Ebru Can’dan oluşuyor. Ekip Ankara’da bulunan ve öncesinde Maltepe Havagazı Fabrikası’na ev sahipliği yapan alanda değiştirilebilir bloklar halinde kurmayı planladıkları bir merkez tasarladılar. Ekip bu projeyle adını birinciliğe yazdırdı. Bu birincilik sayesinde ekip, okullarını Mart’ta Singapur’da düzenlenecek olan Autodesk Panorama Uluslararası Öğrenci Tasarım Etkinliği’nde temsil etmeye hak kazandılar.

Autodesk öğrencilere bedava ürün sunuyor!

Kendisiyle yaptığımız söyleşide Autodesk’in öğrenci, öğretmen ve eğitim desteğini vurgulayan Autodesk Türkiye ve Akdeniz Ülkeleri Eğitim Koordinatörü Evren Arın, Autodesk’in bu kişilere ücretsiz ürün temin ettiğini söyledi. Üstelik bu ürünler bir deneme sürümü olarak da verilmiyor. Eğer öğrenci olduğunuzu Autodesk’e bildirirseniz, firmanın bütün uygulamalarından hiçbir ücret ödemeden yararlanabiliyorsunuz. Aynı şey Start-Up’lar içinde geçerli fakat bu ücretsiz hizmet bir yıl sürüyor. Daha sonrasında da aylık çok düşük miktarlara bu üyelik devam ettirilebiliyor. Autodesk’in mobilde de bir çok çizim uygulaması olduğunu söyleyen Evren Arın, geleceğin 3D yazıcılarda ve sanal gerçeklikte yapılacak tasarımlarda olduğunu söyledi. Mimarlık öğrencilerine yaptığı konferansta Evren Arın; “Önümüzdeki yıllarda sanal gerçeklikte gösteremediğiniz projeler, çok geçerlilik kazanmayabilir.” dedi.

Büyütmek için tıklayın

3D yazıcıların her eve gireceğini söyleyen Evren Arın, normal kişilerin bile tasarıma katkıda bulunacaklarını ve mobil cihazlar sayesinde tasarımın daha da kolaylaşacağını söyledi. Bu safhada Autodesk’in sunduğu çözümlerden de bahseden Evren Arın, Autodesk’in mobil uygulamalarında kullandığı bulutta işleme yönteminden bahsetti. Telefonlarda işlenemeyecek olan projeler, buluta aktarılıyor ve Autodesk’in bulut sistemi, projeyi sizin için işliyor. Örneğin 123D Catch uygulaması sayesinde, bir objenin çeşitli açılardan fotoğrafını çekmek suretiyle, bir objenin dijital ortamda üç boyutlu şemasını çıkarabiliyorsunuz. Daha sonrasında çıkardığınız bu şema, Autodesk’in bulutunda işleniyor ve size geri dönüyor. En sonunda ise bu projeyi üç boyutlu yazıcıyla çıkartabiliyorsunuz.

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>