Deutsche Telekom marka değerinde lüks otomobilleri solladı

0

Dünyanın en değerli markalarının belirlendiği Brand Finance 500 2016 listesinde Deutsche Telekom, 33.19 milyar ABD Doları ile tarihinin en yüksek marka değerine ulaşarak 19’uncu oldu.

Listede Alman otomotiv devleri Mercedes ile Volkswagen’i geride bırakan Deutsche Telekom, geçen yıla göre değerini yüzde 7 artırarak, BMW’nin ardından ikinci en değerli Alman markası olmayı da başardı. Bu şirketleri üçüncü sırada Mercedes-Benz izledi.

Brand Finance uzmanlarına göre; Almanya gibi güçlü bir motor mirası olan bir ülkede, bir telekomünikasyon markasının otomotiv üreticileriyle rekabet ediyor olması da telekomünikasyon sektörünün giderek daha önemli hale geldiğinin ve küresel trendlerle etkileşim halinde olduğunun bir başka kanıtı. Nitekim Deutsche Telekom, marka değeriyle sadece Alman otomotiv devlerini sollamakla kalmadı, Mitsubishi, Hyundai, Ford, Honda, Nissan, Audi, Chevrolet, Land Rover, Renault, Fiat, Lexus, Kia, Mazda, Porsche, Ferrari, Mini gibi markaları da geride bıraktı.

AVRUPA’NIN EN DEĞERLİ TELEKOMİNİKASYON ŞİRKETİ

Deutsche Telekom’u takip eden şirketler arasında sadece otomotiv devleri bulunmuyor. 33.19 milyar dolarlık marka değeriyle bir kez daha Avrupa’nın en değerli telekomünikasyon şirketi olmayı başaran Alman Deutsche Telekom’u, Vodafone ile Orange da geriden takip ediyor.

Deutsche Telekom’un Marka Müdürü Hans-Christian Schwingen’e göre bu sonuç, şirketin “marka stratejisinin doğru yolda olduğu ve şirket başarısına katkıda bulunmaya devam ettiği” gerçeğini bir kez daha ortaya koyuyor. Nitekim İngiliz danışmanlık şirketine göre, Deutsche Telekom’un sıralamada üste oturmasının en önemli sebebi de grubun Avrupa telekomünikasyon sektörlerindeki başarılı marka değişim stratejisi oldu. Uzmanlara göre, ağ kalitesi, yenilik ve müşteri hizmetleri gibi konularda da uzun vadeli yatırımlarda bulunmasının Deutsche Telekom’un değerini artırmasına önemli etkisi oldu.

Araştırmanın sonuçlarını yorumlayan Deutsche Telekom’un kurumsal müşterilere çözümler sunan şirketi T-Systems’ın Türkiye Genel Müdürü Sinan Kılıçoğlu da, elde edilen başarının önemli olduğuna değiniyor. Bir telekom ve teknoloji şirketi olarak bu listede öne çıkmanın, aynı zamanda pazar dinamiklerindeki değişimi de okumak için bir fırsat olduğuna değinen Kılıçoğlu; “Ülkemizde de benzer bir dönüşümün yaşandığını söylemek mümkün. En beğenilen ve çalışılmak istenen şirketler listesinde üst sıralarda artık teknoloji şirketlerine daha sık rastlıyoruz. Bu sektörden olmayan şirketlerin de, teknolojideki hızı yakalayamadıkları durumda, rekabette ve marka değerinde sınıfta kaldıklarını artık rahatlıkla söyleyebiliriz” diye ekliyor.

 

BRNAD FİNANCE 500’DE EN DEĞERLİ İLK 25

Apple 145.918 milyar dolar

Google 94.184 milyar dolar

Samsung 83.185 milyar dolar

Amazon.com 69.642 milyar dolar

Microsoft 67.258 milyar dolar

Verizone 63.116 milyar dolar

AT&T 59.904 milyar dolar

Walmart 53.657 milyar dolar

China Mobile 49.810 milyar dolar

Wells Fargo 44.170 milyar dolar

Toyota 43.064 milyar dolar

McDonald’s 42.937 milyar dolar

General Electric 37.216 milyar dolar

ICBC 36.334 milyar dolar

China Construction Bank 35.394 milyar dolar

BMW 34.968 milyar dolar

Coca-Cola 34.180 milyar dolar

Facebook 34.002 milyar dolar

T Systems (Deutsche Telekom) 33.194 milyar dolar

Agriculturel Bank of China 32.264 milyar dolar

Mercedes-Benz 32.049 milyar dolar

IBM 31.786 milyar dolar

NTT 31.678 milyar dolar

Walt Disney 31.674 milyar dolar

Shell 31.665 milyar dolar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>