Devlet destekli hack saldırıları endişe kaynağı oluyor

0

Devlet destekli hack saldırıları

Siber güvenlik uzmanlarının büyük çoğunluğu, çalıştıkları işletmenin ulus devlet bilgisayar korsanları için bir hedef olduğunu düşünüyor. Ancak yalnızca küçük bir kısım, saldırıların gerçekten düşman devletler tarafından gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini kuruluşlarının güvenle tanımlayabileceğini düşünüyor.

Siber güvenlik şirketi Trellix tarafından yapılan analize göre, tüm kuruluşların yarısı son 18 ay içinde bir ulus devlet siber saldırısının hedefi olduklarını düşünürken, yüzde 42’si gelecekte bir siber saldırıya maruz kalacaklarını düşünüyor. 10 işletmeden birinden daha azı, ulus devlet bilgisayar korsanlarının hedefi olmadığına inanıyor.

Ulus devlet destekli bilgisayar korsanları tarafından hedef alınan kuruluşlar için siber güvenlik personeli tarafından belirlenen en olası şüpheliler, hükümetler adına çalıştığından şüphelenilen siber suçlu paralı askerlerin yanı sıra Rusya ve Çin’dir. Kuzey Kore, İran ve batılı hükümetler de saldırıların arkasında olduğundan şüphelenilenler arasında yer alırken, bazı siber güvenlik görevlileri kampanyaların arkasında kimin olduğunu söylemenin çok zor olduğunu kabul ediyor.

Kuruluşlarının yardım almadan bir ulus devletler tarafından gerçekleştirilen siber saldırılar ile siber suçlular tarafından gerçekleştirilen siber saldırılar arasındaki farkı söyleyebileceğinden ne kadar emin oldukları sorulduğunda, sadece dörtte biri durumun böyle olacağına dair tam bir güvene sahip olduklarını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>