Didi Chuxing 5.5 milyar dolar fon topladı

0

Çin’in Uber’i olarak ün yapan araç paylaşım uygulaması Didi Chuxing, son gelen yatırımcılarından 5,5 milyar dolarlık fon topladığını duyurdu.

Geçtiğimiz yıl Apple’ın da 1 milyar dolar koyarak ortak olduğu Didi Chuxing şu anda Çin’in en büyük araç paylaşım uygulaması olarak hizmet veriyor. Geçtiğimiz aylarda ABD’de bir yapay zeka ar-ge merkezi de açan Didi şimdi kasasına koyduğu 5,5 milyar dolar ile servisini tüm dünyaya yaygınlaştıracak stabil bir çözüm aramaya koyulacak.

Dünyaya açılma zamanı geldi

Çin’de çok iyi tanınmasına rağmen dünyada ismi çok bilinmeyen Didi Chuxing, Uber’in daha önce karşılaştığı toplumsal tepkilere ve yasal engellere takılmadan dünyanın büyük şehirlerinde faaliyet göstermek istiyor. Ancak bunun için sadece uygulamasını o şehirlerde yayına almak yeterli olmayacak. Çin’li şirketin bu ülkelerde ofis açması ve vergi verecek yasal bir şirket kurması gerekecek ki, Uber’in yaşadığı olumsuz tepkilerle karşılaşmadan o ülkelerde rahatça hareket edebilsin.

Öte yandan eğer Didi Chuxing uzun zamandır planladığı dünyaya açılma hedefini hayata geçirirse Didi’yi Uber’in en büyük rakibi olarak anmaya başlamamız gerekecek. Şirketin Apple ile olan ortaklığı sayesinde, dünyanın pek çok ülkesinde lojistik destek bulmasının çok kolay olacağı da düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>