Dijital dönüşümün hızı yavaşlıyor mu?

Dijital dönüşümün hızı
Dijital dönüşümün hızı

Son iki yılda çok hızlı ilerleyen dijital dönüşüm çalışmaları, yavaşlama belirtileri gösteriyor. Ayrıca, eski teknoloji ve veri entegrasyonu, işleri frenleyen iki hassas nokta olarak karşımıza çıkıyor. Bu faktörler, dijital dönüşüm çabalarını haftalarca hatta aylarca geciktirebilir.

Workday’in tüm disiplinlerinden 1.150 yöneticiyle yakın zamanda yapılan bir anketten çıkan bu gözlemler, iş liderlerinin yüzde 58’inin dijital dönüşümün 2020’den itibaren zaten yavaşladığını veya yavaşladığını gördüğünü söylüyor. 2020-21 dönemi, birçok kuruluş için dijitalleşmek veya ölmek anlamına geliyordu ve birçok beş yıllık dijitalleştirme planı beş güne sığdırıldı.

Ancak son zamanlarda dijitale geçiş birçok sorunu çözümsüz bıraktı veya bazı sorunları açığa çıkardı. Yani herkes dijital olarak dönüştürülmek istiyor ama yüzde 55’i dijital stratejilerinin şu anki halleriyle işlerine ayak uyduramadığını söylüyor.

Oyunda birçok faktör var. Örneğin, şirketler veri kaynaklı dönüşüm sağlamak için BT yöneticilerine ve profesyonellerine büyük ölçüde bel bağlarken, birçoğu eski sistemler ve veri siloları tarafından kısıtlanıyor. Ankete katılan BT katılımcılarının yalnızca yüzde 42’si, ekiplerinin eski kısıtlamalar olmadan bulut teknolojilerini benimseme becerisine güveniyor. Ayrıca, BT liderlerinin yarısı (yüzde 50), eski teknolojinin bir parçası olarak hizmet yükseltmelerine ayak uydurmak için mücadele ediyor. Her on kişiden altıya yakını, yani yüzde 59’u, otomatikleştirilmiş bir iş sürecini değiştirmenin haftalar veya aylar alabileceğini söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz