Dijital ikizleri güvende tutmanın beş yolu

0

dijital ikiz güvenliği

Teknoloji mevcut iş modellerini yenilemeye devam ettikçe , yeni üretim ve projeksiyon yöntemleri giderek daha fazla kullanılmaktadır. Dijital ikizler , şirketlerin yenilikçi çözümler yaratmak için teknolojiyi doğal dünya ile nasıl birleştirdiğinin belki de en iyi örneğidir.

Capgemini tarafından yapılan araştırma , dijital ikiz kullanımının önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 36 oranında artacağını ortaya koyuyor . Artan benimseme kesinlikle işletmelerin daha iyi ürünler yaratmasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, artan kullanım genellikle önemli güvenlik riskleri getirir. İşte şirketinizin en yüksek üretkenliği sağlarken dijital ikizlerini güvence altına almasının beş yolu:

Tüm güvenlik uygulamalarını değerlendirin

Dijital ikizler için en önemli risklerden biri , gerçek dünyadaki güvenlik hatlarını hackleme olasılığıdır. Örneğin, kötü niyetli bir aktör, gerçek dünyadaki bir üretim hattı ile dijital ikizi arasındaki veri akışına girebilir ve herhangi bir IoT veya mekanik öğeye önemli ölçüde zarar verebilir. Bu riski azaltmak için şirketler, erişim protokolleri de dahil olmak üzere her güvenlik sürecini ayrıntılı olarak gözden geçirmelidir.

IoT güvenliğini inceleyin

Şirketler, IoT cihazlarının yapılandırmalarının ağ güvenliği uygulamalarıyla uyumlu olup olmadığını kontrol etmelidir. Sabit kodlanmış güvenlik ayarlarına ve önceden yapılandırılmış ağ parolalarına sahip cihazları kullanmak, onları önemli risklere maruz bırakır.

İkizleri kullanarak güvenliği modelleyin

Şirketler, ne olduğuna dair ayrıntılı bir analizle bu testleri takip etmelidir. Bulgulara dayalı bir değişiklik yönetimi planı oluşturmak, dijital ikizin ve gerçek dünyadaki karşılığının güvenliğini geliştirmek için çok önemlidir.

Ağ güvenliğini kontrol edin

Modern ihtiyaçları karşılayan ağ mimarisi geliştirmek esastır. Şirketler, tasarım uzmanlarıyla işbirliği yapmalı ve ağ verilerini güvence altına almak için daha iyi yollar üzerinde beyin fırtınası yapmalıdır.

Sıfır güveni benimseyin

Sıfır güven sistemi, bir ağdaki cihazların birbirlerinin kimliklerini doğrularken sorunsuz bir şekilde iletişim kurmasını sağlar. Sıfır güven, kuruluşların etkinlik düzeylerini ve paylaşılan verilerin derecesini tanımlamasına da yardımcı olur. Örneğin, bir makinenin ağdaki ayrıcalıklarının derecesini belirleyerek istenmeyen veri paylaşımını önleyebilirler.

Yenilikçi çözümler sağlam güvenlik gerektirir

Dijital ikizlerin daha iyi üretim süreçleri oluşturabileceğine şüphe yok. Ancak şirketler, bu faydaları gerçekleştirmeden önce verileri ve erişimi güvence altına almalıdır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.