Techinside Google News
Techinside Google News

Dijital Melekler

Gelişen dünya ve teknoloji ile birlikte içinde bulunduğumuz dijital çağın da iyilik melekleri bulunuyor. Peki, kim bu dijital melekler?

İnsanoğlu olarak yüzyıllardır iyilik meleklerimizin olduğuna ve bizlere şans getirdiğine inanırız. Gelişen dünya ve teknoloji ile birlikte içinde bulunduğumuz dijital çağın da iyilik melekleri bulunuyor. Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz kavramlardan biri melek yatırım ve melek yatırımcılık. “Melek” isminden de anlaşılacağı üzere, bu yatırım türü, büyüme potansiyeli olan girişim ve girişimlere, maddi ve akıllı sermaye ile ortak ve destek yatırımı sunulması anlamına geliyor. Günümüzün bu iyilik melekleri, herhangi bir sektör ile ilgili fikirlerinizi ve girişimciliğinizi destekleyen yatırımcılar. Peki kimdir bu melek yatırımcılar? Olmazsa olmazları neler? Dijital melekler ne yapıyor? Nasıl yapıyor?

Girişimcinin önünü açmak öncelikli amaç

- Advertisement -

İş hayatında ve eğitim hayatında yol gösterici konumda bulunan dijital meleklerin gün geçtikçe sayıları artıyor. Melek yatırımcılar eğitim ve iş alanında sıçrama yaratacak fikirlerin proje haline dönüştürülmesine yatırım desteği sunarak, yatırımın doğru zamanda doğru alana yapılması gibi kilit noktalarda girişimcinin önünü açarak deneyimlerini paylaşıyor. Melek yatırımcılar fikirlerinize maddi destek vererek sizlerle birlikte fikirlerinizi geliştiriyor. Tabi ki bu yatırımlar karşılıksız olarak yapılmıyor. Fikriniz ve melek yatırımcının maddi kaynakları ile bir ortaklık kuruyorsunuz.  

Girişimci ve öğrenci dostu melekler

Her gün onlarca insan, akıllarından geçen yüzlerce projeyi kaynak bulamadıkları için gerçekleştiremiyor veya projelerinden vazgeçiyor. Bir fikri veya projesi olan insanların akıllarından geçen tek soru ve hatta tek sorun ise projelerine veya fikirlerine nereden destek bulacakları. Bu konuda dijital melekler bulunmaz hint kumaşı gibi. Okul hayatına devam eden öğrencilere de ulaşan melek yatırımcılar, öğrencilere de projelerinde yön gösteriyor. Her adımlarında meslek koçluğu yapan melekler, öğrencilere ait projelerin kök vermesinde desteklerini esirgemiyorlar. Demem o ki bu melekler tam bir girişimci ve öğrenci dostu.  

Dijital melekler ile sektöre doğru adımla başlayın

Hayatın her alanında dijitalleşme devam ediyor ve birer dijital birey olarak günlük hayatımıza devam ediyoruz. Bu gerçekliğin farkında olan melek yatırımcılar, sektörlere yeni giriş yapan küçük ve orta ölçekteki işletmeler için marka oluşturma, sosyal medya yönetimi, iş geliştirme, SEO, Google Adwords gibi dijital pazarlama yöntemlere de yön veriyor. Pazara hangi bölgeden girilmesi, hangi sosyal mecradan giriş yapılması ve ne kadar yatırımla bu işe başlanması gerektiği gibi noktalarda da deneyimlerini girişimcilerle paylaşıyor. Yön gösterici konumda olan melek yatırımcılar, dünyanın nabzını tutan birçok alanda girişimcilere yardım ederek doğru adımları atmalarını sağlıyorlar.

Melek yatırımcının olmazsa olmazları…

Melek yatırımcıların bir fikre ya da girişime destek sunmadan önce dikkat ettikleri bazı noktalar söz konusu. Melek yatırımcıların olmazsa olmazları olarak niteleyebileceğimiz bu noktalar şu şekilde:

  • Girişimin faaliyet noktasının yenilikçi özellikte olması, yeni özellikler taşıması ya da var olan bir duruma farklı bakış açışıyla yaklaşıyor olması,
  • Girişimcinin kişisel özellikleri, uygulama becerileri, liderlik potansiyeli ve açık fikirliliği,
  • Yeni iş fikrinin iş planının tüm aşamaları kapsayacak şekilde eksiksiz olarak tamamlanmış ve girişimin iş hedeflerinin belirlenmiş olması,
  • Girişimcinin iş fikrinin, çekirdek sermaye ya da sosyal sermaye ile ürüne/hizmete dönüşmüş olması,
  • Girişimin mali planının net bir şekilde yapılmış ve büyüme potansiyelinin belirlenmiş olması.

Bu özellikleri taşımayan girişimlerin melek yatırımcı desteği almasının mümkün olmadığını belirtmek isterim.

Murat ERDÖR

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir