Techinside Google News
Techinside Google News

Dijital Reklam yatırımında Türkiye Avrupa ikincisi

Yükselen eğilimlerden birisi olan dijital reklam Türkiye'de hızla gelişiyor. Bu gelişme, işletmeler açısından fırsatları beraberinde getirebilir.
- Advertisement -

İnteraktif reklamcılık alanında faaliyet gösteren IAB, Avrupa AdEx Benchmark 2013 Raporunu yayınladı. Mobil ve videodaki yeniliklerin reklam harcamalarının büyümesini etkilediği ifade edilen raporda, Türkiye’nin de içinde olduğu gelişmekte olan pazarlarda sektör sürdürülebilirliğinin artış kaydettiği belirtildi.

Rapora göre, 2006 yılından bu yana Avrupa’da online reklamcılık sektörü genel büyüklüğünde bir artış eğilimi görülüyor. Avrupa AdEx Benchmark 2013 Raporu’nda öne çıkan maddeler şu şekilde sıralanıyor:

  • Online reklamcılık yatırımları 2013 yılında % 11.9 büyüyerek 27.3 milyar avroya ulaştı,
  • Rusya, yıllık % 26.8 rakamıyla birinci olurken Türkiye, % 24.3’lük payıyla ikinci oldu,
  • Dijital reklam, son 2 yıldır en büyük ikinci medya kategorisi olurken, dijitalin payını gelecekte daha da artırması öngörülüyor,
  • Hedefli reklamcılıkta yaşanan gelişmeler daha fazla online video reklamın mecrada dağıtılmasını sağlarken, reklamverenlerin display reklama yönelimi artış kaydetti,
  • Online video reklam yatırımları 2013 yılında % 45,4 büyüyerek 1,2 milyar avroya ulaştı.

digital_marketing

Büyümeye sosyal medya dopingi

Rapora göre, mobil teknolojiler sayesinde sosyal medya kullanımının artması, % 14.9 ile 2013’te display reklamda en yüksek büyüme oranının kaydedilmesini sağladı. Mobilin, display reklam yatırımlarındaki payı geçtiğimiz yıl itibariyle % 11.8 ile çift haneli oldu.

Raporu değerlendiren IAB Avrupa CEO’su Townsend Feehan, mobil ve video reklamcılığında yaşanan gelişmelerin dijital mecraya yeni fırsatları da beraberinde getireceği yorumunu yapıyor. Feehan’a göre, reklamverenlerin dijital mecranın potansiyelinin farkına varmaları ile, video da dahil olmak üzere kaliteli içeriklere talep daha da büyüyecek.

Online reklamcılığın, büyük ölçekli ekonomik dalgalanmalara karşı daha dirençli olduğuna dikkat çeken analistler, geçtiğimiz yıl toplam reklam yatırımlarında görülen % 2.9’luk gerilemenin online mecranın katkısıyla muhtemel keskin bir düşüşten kurtulmayı başardığını hatırlatıyor.

İşletmeler için ne anlam ifade ediyor?

Rekabet ortamında maliyetleri düşererek avantaj sağlamaya çalışan kurumlar için işletmelerin reklam bütçelerini nasıl planladıkları önem kazanıyor. Dijital reklam mecraları ise hedeflenebilirlik ve ölçülebilirlik açısından işletmelerin maliyet/performans sağlamak amacıyla önem vermesi gereken bir alan olarak yükselen eğilimlerin başında geliyor.

İlgili rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

  1. Umarsız, şeffaflıktan yaratıcılıktan, özgünlükten uzak, ticari ilkelere ve insan haklarına saygı duymayan iki yüzde Rusya ve Türkiye’ninkiler. Bir dünya markası çıkaramayan ve vahşi kapitalizmi her boyutuyla kitlesine yaşatan bir dijital dünya. Ayran reklamında hayvanlara top oynatan, uzayda tüpçü uçuran reklam verenler, onları hazırlayan sözde tasarımcılar ve hiçbir modern sosyal tepki vermeyen kitle eksik olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir