Dijital reklamlarda Instagram tercihi

1

Sosyal medyanın gücü, dijital pazarlama ve reklamlarda kendini her geçen gün daha da fazla gösteriyor. Instagram tarafından açıklanan son rakamlar bu gerçeği destekler nitelikte.

Instagram’a reklamveren rakamı uçtu gitti

Dijital reklamcılık ve sosyal ağ her geçen gün çok daha entengre bir şekilde büyüyor. Reklamcılık çalışmaları için biçilmiş kaftan olan sosyal medya ağları arasında en popüler markalardan biri olan Instagram, aktif reklamveren sayısında da çok ciddi bir artış yaşıyor.

Instagram tarafından verilen bilgiye göre, 2017 yılının Mayıs ayında 1 milyon aktif reklam veren varken, bu rakam aradan geçen 4 aylık süreçte 2 kattan fazla artış gösterdi ve 2 milyon barajını aştı. Instagram’ın yoğun kullanımı, elinde tuttuğu genç kitle ve pratik erişim-etkileşim ağı, reklam verenlerin çalışmalarını Instagram’a yoğunlaştırması için yeterli sebepleri oluşturuyor.

YouTube’da en çok izlenen kısa reklamlar!

Reklam veren işletmelerin standart görsel ve video paylaşımına ek olarak, en çok kullanılan özelliklerden biri olan hikaye moduna da yöneldikleri ortaya çıktı. Instagram tarafından açıklanan verilere göre, işletmelerin yarısı geçtiğimiz ay içinde Instagram hikayelerini kullanarak reklam çalışması yaptı. 

Her geçen gün büyüyen Instagram, kullanıcıların olduğu kadar reklamveren işletmelerin de ilgi odağı. Kullanıcı ve işletme arasındaki etkileşim ise %80 seviyelerine kadar ulaşmış durumda. Bu platformda video izleyenlerin %60 gibi önemli bir kesimi videolar sesli olarak izliyor.

Sunduğu bu şartlarla reklam veren işletmeler için her anlamda çok cazip olan Instagram hakkındaki dikkat çeken rakamlar ise şu şekilde sıralanıyor;

  • 2017 yılının Mart ayından bugüne 1 milyondan 2 milyona yükselen aylık aktif reklam veren
  • İşletmeler hakkında araştırma yapıp etkileşime giren abone sayısı 180 milyon olmuş durumda
  • Geçen ay, işletmelerin %50 gibi bir kısmı hikaye bazlı reklam paylaşımı yaptı.
  • Birleşik Krallıklar reklam veren büyümesine en çok katkıda bulunan ülkelerden biri.
  • En çok kullanan sektörler; e-ticaret, paketlenmiş tüketici ürünleri, satış, eğlence-medya, ve oyun.
  • Canlı yayın özelliğini kullanan işletmeler, kullanmayanlara kıyasla 1.5 kat daha fazla beğeni alıyor.
  • 15 milyon işletme artık Instagram’da bir iş hesabı kullanıyor. En büyük talep ise Birleşik Devletler, Brezilya, Endonezya, Rusya ve Birleşik Krallıklardan…
  • Instagram kullanıcılarının %80’lik dilimi ilgilerini çeken marka ve işletmeleri takip ediyor

 

Kaan ARLI

ShiftDeleteNet Teknoloji Editörü. Teknoloji dünyasının ortasında nefes alan bir editör...

Yorumlar

  1. ortalama IQ az olduğu içindir

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>