Dikey çiftlik topraksız üretim yapacak

0

Dikey çiftlik

Dikey çiftlik çalışmalarında öncü şirket olan Plenty 220 milyon dolarlık yatırımın ardından ileri teknoloji çiftlikler inşa etmeye devam ediyor. Şirket, Seattle bölgesin ikinci bir büyük çiftlik kuruyor.

Dikey çiftlik projesi

Yaklaşık 9200 metrekarelik bir alana kurulacak tesis, yılda yaklaşık 2 milyon ton yeşillik üretecek ve 183.600 kişi için besin kaynağı olacak. Yeni çiftlik 2018 baharında resmi olarak üretime başlayacak. Plenty, açık havada büyümek yerine, LED aydınlatmalı 6 metre uzunluğundaki kulelerde ürünlerini yetiştiriyor. Kuleler toprak, zirai ilaç, hatta doğal güneş ışığı gerektirmiyor.

İç dikey çiftçilik olarak adlandırılan teknik, daha az alanda daha çok ve daha verimli ürün üretilmesini sağlıyor. Süreç, belirli ürün türlerinin küçük alanlarda yıl boyunca yetiştirilmesini mümkün kılıyor.

Yeni çiftlik bir öncekinin yaklaşık 2 katı büyüklüğünde olacak. Şirket ayrıca küçük Wyoming’de küçük bir tesiste 300’den fazla farklı bitki için yetiştirme de testlerini sürdürüyor. Bu proje dikey ve yüksek teknolojili tarımda önemli bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>