Disney Twitter’ı satın almak için görüşmelere başladı

0

Daha dün ilettiğimiz haberde Twitter’ın satışı için Google ve Salesforce’un görüşmeler için fırsat kolladığını duyurmuştuk. Birçok farklı kaynak tarafından onaylanan yeni bilgilere göre Disney, Twitter’ı satın almak için uzmanlar ile görüşmelere başladı.

Disney’in şu anda bankerler ile yaptığı görüşmeler, satın almanın şirketleri için mantıklı olup olmadığı ve ne kadarlık bir fiyat teklifi ile Twitter’ın karşısına çıkmaları gerektiği üzerine. Bazı raporlar Twitter’ın değerini 30 milyar dolar olarak belirtirken, uzmanlar fiyatın aslında çok daha düşük olduğunu söylüyor. Cuma gecesinden beri, Google ve Salesforce tarafından satın alma haberleri ile birlikte hisse fiyatları büyük yükseliş kaydeden Twitter’ın değerinin 20 milyar doları bulmuş olabileceği konuşuluyor. Ancak bazı kaynaklar da, bir satın almada 13 milyar dolar civarı fiyatlar konuşulacağını tahmin ediyorlar.

Disney çoğu kişinin aşina olduğu gibi bir çizgi film yapım şirketi veya kanalı değil. Disney, ABC ve ESPN gibi dev medya ağlarını da bünyesinde barındıran bir medya üretim şirketi. Görünüşe bakılırsa Twitter gibi büyük bir sosyal medya platformunu satın alarak etki alanını artırmak niyetinde.

Twitter Amerikan Futbol Ligi maçlarını canlı olarak yayınlayan bir platforma sahip. Hatta bu platformda kullandığı altyapının bir benzeri ile Periscope ürününü geliştirdi. Altyapıyı üreten şirket ise BAMTech. Disney’in BAMTech’te de yüzde 33 hissesi bulunuyor. Twitter’ın CEO’su ve Kurucusu Jack Dorsey de Disney’in yönetim kurulunda bulunuyor. Yani Twitter ve Disney arasındaki bağlantılar aslında oldukça sıkı.

Bu durum göz önüne alındığında, özellikle Amerika’da ve dünya çapında kablolu yayınlardaki düşüş ve dijital yayınlardaki yükseliş de dikkatle incelendiğinde, Disney’in yayınlarını göstermek için bir platform aradığı sonucuna varıyoruz. Özellikle ESPN ve ABC, daha büyük dijital video iş birlikleri ve sosyal medya entegrasyonu ile büyük yararlar elde edebilirler.

Bu birliktelik eğer gerçekleşirse, dağıtım platformlarının tekrar kurgulanması ile uzun dönemli gerçek zamanlı içerik vizyonu gerçekleşmiş olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>