Techinside Google News
Techinside Google News

DMA kurallarını ihlalden suçlanan ilk şirket Apple oldu!

Düzenleyiciler Pazartesi günü aldıkları ön kararda, Apple ekosistemine hitap eden App Store'un "yönlendirme" politikalarının, rekabeti teşvik etmeyi amaçlayan AB'nin Dijital Pazarlar Yasasını ihlal ettiğini söyledi.
- Advertisement -

Avrupa Komisyonu ayrıca Apple tarafının geliştiricilerden aldığı temel teknoloji ücreti de dahil olmak üzere Avrupa’daki alternatif iOS pazarlarına verdiği destek konusunda yeni bir soruşturma başlattı.

Avrupa’da rekabet politikasından sorumlu Margrethe Vestager, “İlk konumumuz, Apple’ın yönlendirmeye tam olarak izin vermediği yönünde.” dedi.

“Uygulama geliştiricilerinin kapı denetleyicilerinin uygulama mağazalarına daha az bağımlı olmasını sağlamak ve tüketicilerin daha iyi tekliflerden haberdar olmasını sağlamak için yönlendirme çok önemli.”

DMA kapsamında, Apple ve diğer sözde denetleyicilerin, uygulama geliştiricilerin tüketicileri uygulama mağazalarının dışındaki tekliflere ücretsiz olarak yönlendirmesine izin vermesi gerekiyor. Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta ve Microsoft, Mart 2024 itibarıyla kurallara tamamen uyması gereken altı denetleyici.

Apple sözcüsü Peter Ajemian, yaptığı açıklamada “Son birkaç ay boyunca Apple, geliştiricilerden ve Avrupa Komisyonundan gelen geri bildirimlere yanıt olarak DMA’ya uymak için bir dizi değişiklik yaptı.” dedi.

“AB’de App Store üzerinden iş yapan tüm geliştiriciler, uygulama kullanıcılarını satın alma işlemlerini son derece rekabetçi bir fiyatla tamamlamak üzere web’e yönlendirme yeteneği de dahil olmak üzere, sunduğumuz özelliklerden yararlanma fırsatına sahip. Rutin olarak yaptığımız gibi, Avrupa Komisyonu’nu dinlemeye ve onunla iletişim kurmaya devam edeceğiz.”

Apple, AB rekabet otoritesinin Mart ayında birkaç soruşturma başlatmasının ardından DMA kuralları kapsamında suçlanan ilk şirket oldu. (Meta ve Google da uyumsuzluk nedeniyle inceleniyor.) Apple, Mart 2025’ten önceki nihai karardan önce Avrupa Komisyonu’nun ön değerlendirmesine yanıt verme süresine sahip. Apple, ihlal nedeniyle yıllık küresel gelirinin yüzde 10’una kadar, yani geçen yılki rakamlara göre 38 milyar dolara kadar para cezasına çarptırılabilir. Bu, tekrarlanan ihlallerde yüzde 20’ye çıkmaktadır.

Apple daha önce AB’nin antitröst düzenleyicileri tarafından, DMA’dan önceki bir davada App Store’un yönlendirme karşıtı uygulamaları nedeniyle 1,84 milyar Euro para cezasına çarptırılmıştı. Bu ceza, Spotify’ın antitröst şikayetinde bulunmasının ardından 2020 yılında açıklanan bir davadan kaynaklandı.

Apple antitröst davası

Avrupa Komisyonu, Apple’ın alternatif iOS uygulama mağazalarına desteğiyle ilgili yeni soruşturmalar da başlattı. Soruşturma, tartışmalı Core Technology Fee’ye (Temel Teknoloji Ücreti), kullanıcıların üçüncü taraf pazar yerlerini yüklemek için gereksinim duyduğu zahmetli çok aşamalı sürece ve Apple’ın geliştiriciler için koyduğu uygunluk şartlarına odaklanıyor.

Vestager, “Ayrıca, çekirdek teknoloji ücreti olarak adlandırılan ve üçüncü taraf uygulama mağazalarına ve yan yüklemelere izin veren çeşitli kurallarla ilgili olarak Apple’a karşı da dava açtık.” dedi.

“Geliştirici topluluğu ve tüketiciler, App Store’a alternatifler sunmaya istekli. Apple’ın bu çabaları baltalamamasını sağlamak için araştırma yapacağız.”

Cuma günü Apple, temel iOS 18 özelliklerinin bu yıl Avrupalı ​​kullanıcılara sunulmasının geciktirilmesinden DMA ile ilgili “düzenleyici belirsizliklerini” sorumlu tuttu. Apple, kullanıcı gizliliğini ve veri güvenliğini zayıflatabilecek birlikte çalışabilirlik gerekliliklerini suçladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir