“DNS kapatılamayan internet için kritik bir altyapı”

0

Infoblox Ülke Müdürü Hakan Uzun
Infoblox Ülke Müdürü Hakan Uzun

Infoblox, sektörün büyümesine yardımcı olmak ve Türkiye’deki siber güvenlik camiasına en güncel gelişmeleri aktarmak amacıyla her yıl Symturk ev sahipliğinde düzenlenen Shield 2015 Konferansına sponsor olarak katıldı. Bu yıl Shield 2015, 14 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Çırağan Kempinski’de gerçekleştirildi.

IDC tarafından işletme sınıfı DDI (DNS, DHCP ve IP adresi yönetim çözümlerinin kısaltması) alanında pazar lideri olarak ilan edilen bir şirket olarak Infoblox, giderek artan DNS tehditlerine ilişkin kritik soruna değinerek, telekom, kamu, bankacılık ve finans, petrol ve gaz, ulaştırma ve havacılık gibi bölgenin kritik ulusal altyapısının korunması amacıyla bu siber saldırılarla mücadelede işe yarayacak eşsiz analizlerini ve çözümlerini sundu.

DNS altyapısının güvenliğinin Türkiye’deki şirketlerin ilk önceliği olması gerektiğini ancak ne yazık ki istatistiklere göre DNS sunucuları ve bölge verilerinin ihmal edildiğini, dolayısıyla işletmelerin saldırılara karşı savunmasız kaldığını dile getiren Infoblox Türkiye Ülke Müdürü Hakan Uzun, “DNS internetin merkezinde oturuyor, dolayısıyla insanlar, uygulamalar ve cihazlar arasında bağlantı kuruyor, DNS işte bu nedenle ağların korunması ve penetrasyonu için güçlü bir araç. Şirketler DNS tehdit istihbarat verilerini elde ederek, anlayarak ve bu verileri kötü amaçlı alanlara erişimi bloke etmek üzere kullanarak güvenlik düzeylerini artırabilir” dedi.

Hakan Uzun, Shield 2015 Konferansında “En Kritik 20 Güvenlik Kontrolü ve Entegre Yaklaşım” konulu güvenlik oturumuna panelist olarak katıldı. Panelde, şirketlerin en kritik hedefli dış saldırılara karşı kendilerini nasıl koruyacakları ve güvenlik kontrolündeki oyuncuların bu tehditlerle karşılaşıldığında nasıl entegre bir yaklaşım sergileyebilecekleri konusu tartışıldı. Hakan Uzun, etkinlikte konuşmacı olarak yer almanın dışında Infoblox ekibiyle birlikte bulut ve ağ otomasyon çözümleri Infoblox DNS Security’yi sergiledi.

Etkinlikte konuşma yapan bir diğer isim Infoblox Türkiye Sistem Mühendisi Altuğ Yavaş, “DNS kapatılamayan internet için kritik bir altyapı. Analizimiz sonucunda, bilişim suçlularının bunu fark ettiği ve DNS’i devlete ait, kurumsal ve kişisel ağlara girmek için bir araç olarak gördüğü açıkça anlaşılıyor” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>