Techinside Google News
Techinside Google News

Dört tekerlekli Sony mi geliyor?

Önce Google, ardından da Apple. Teknoloji sektörünün otomobillere olan merakının son örneği Sony oldu.
- Advertisement -

ZMPKendi kendine giden, yani otonom sürüşe sahip otomobiller için yapılan çalışmalar hızla devam ediyor. Volvo, Mercedes, BMW ve Audi gibi üreticilerin test modelleri yollarda gezinedursun, Google’ın direksiyonsuz konsepti, Apple’ın merak uyandıran minibüsü de bu kervana dahil oldu.

Konuyla yakından ilgilenen son isim ise Sony oldu. Japonya’da otonom sürüş teknolojileri üzerine çalışan ZMP‘ye yatırım yapan şirket başlangıç için 100 milyon Yen, yani yaklaşık 842 bin dolarlık bir yatırım yaptı.

ZMP temelde bir robot üreticisi. Robot otomobiller ve eğitim robotları geliştiriyor. İki firmanın işbirliği kapsamında ZMP’nin sahip olduğu robotik teknolojilerle, Sony’nin sensör teknolojilerindeki uzmanlığının bir araya getirilmesi bekleniyor. ZMP, 2013’teki Tokyo Motor Show’da bir Toyota Prius’u kendi kendine gidebilme yetenekleriyle donatmış ve adından oldukça söz ettirmişti.

Pazarın büyüklüğü de bu işbirliğini destekliyor. IHS tarafından yapılan bir araştırmaya göre, otomobillerde kullanılan kameraların 2020’de 102 milyon adetlik bir pazar oluşturması bekleniyor. CMOS sensörler olarak bakıldığındaysa Samsung ve Sony arasında yakın gelecekte ciddi bir rekabet manşetlerde yerini alabilir.

Bu işbirliği için şimdiden “Sony de kendi otomobilini üretecek” çıkarımı yapmak mantıklı olmayabilir. Ancak Sony ve diğer teknoloji firmalarında yaşanan bu tür gelişmelerin teknoloji ve otomotiv sektörlerini birbirinden ayrılmaz hale getireceği kesin gibi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir