Drone ile canlı yayın dönemi başlıyor

0

Drone’lar teknolojinin önemli bir ayağı olarak hayatımıza hızla entegre oluyorlar. Şimdilik büyük oranda kullanıcı kontrolü gerektiren drone’lar, Intel’in büyük yatırımları sayesinde kullanıcı kontrolü olmaksızın, otonom şekilde çalışabilecek hale de dönüşüyorlar.

Şimdi drone’lar için yeni bir misyon daha ortaya çıkıyor. Bugüne kadar drone’lar üzerine takılan kameralarla video çekimi yapılabilirken, artık bu çekimler canlı olarak internet üzerinde rahatça yayınlanabilecek. Bu işlem içinse karmaşık veya pahalı canlı yayın araçları ve uygulamaları gerekmeyecek.

Bir iPhone ve Periscope uygulamasına sahip olan drone sahipleri, uyumlu DJI drone’ları veya GoPro kameraları ile canlı yayını gerçekleştirebilecek.

Bu yeni yeteneğin, özellikle gazeteciler ve medya tarafından büyük ilgi göreceği, çok sayıda drone sahibinin ise yaşadığı bölgedeki haber değeri taşıyan olayları drone’lar üzerinden canlı olarak internette yayınlamaya başlayacağı tahmin ediliyor. Diğer bir deyişler, haberciliği halka indiren sosyal medyanın etkisinin dronelar üzerinden canlı yayın imkanları ile daha da genişleyeceği düşünülüyor.

Elbette bu özellik video blogger’ların da daha aktif olmasını sağlayacak ve arık etkileyici görüntülerle çok daha fazla canlı yayın yapan video bloggerlarla karşılaşacağız.

Periscope’a yeni özellikler geliyor

Haftanın ikinci yarısında yeni özellikleri yayına alacak olan Periscope ayrıca #save hastag’i sayesinde, artık video yayınlarının 24 saatten daha uzun kayıtlı kalmasını da sağlayacak. Öte yandan arama fonksiyonları da kazanacak olan Periscope’da artık sadece lokasyon bazlı arama yerine, hashtag’ler üzerinden arama yapmak mümkün olacak. Bu özellikler sayesinde, Periscope’ın daha fazla kurumsal kullanıcı ile tanışacağı ve çeşitli kanallar üzerinde tematik yayın yapan önemli blogger’ların oluşacağı düşünülüyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>