Drone ile ilk yardım dönemi

0

Drone ile ilk yardım

Drone ile ilk yardım çalışmalarına bir yenisi eklendi. Yapılan testlerde, ilk yardımda drone kullanımının ambulanslara kıyasla çok daha hızlı olduğu görüldü.

Drone ile ilk yardım testi

Irak ve Avustralya’dan araştırmacılar, drone’ların ilk yardımda kullanımına yönelik karşılaştırmalı bir test gerçekleştirdi. Araştırmacılar, DJI Phantom 3 Professional model drone ile bir ambulansı ilk yardım için karşılaştırdı.

İki araç da Irak’ın Erbil kentindeki bir hastaneden, okul ve dar sokakların bulunduğu yollardan geçerek olay yerine ulaştı. Yapılan testte, ilk yardım ekipmanlarının olay yerine ulaşma süresi incelendi.

Yapılan iki farklı testte drone, ambulansa kıyasla sırasıyla 90 ve 120 saniye erken ulaştı. Ambulansın olay yerine ulaşması 300 saniye sürerken, drone ile bu süre 210 saniyede tamamlandı. 1 saniyenin bile önemli olduğu ilk yardım müdahalelerinde, yüzde 31’lik bir zaman diliminin çok kritik biröneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüzde birçok kuruluş, ilk yardım drone’ları ile bu süreyi kısaltmayı hedefliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>