Drone ile organ taşındı

0

Drone ile organ

Drone ile organ taşınarak, sağlık alanındaki lojistiğe yönelik önemli bir adım atıldı. Dünyada neredeyse ilk niteliğinde olan bu çalışma, sağlık alanında lojistiğe yön verebilir.

Drone ile organ taşıma başarıyla yapıldı

Maryland Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışma kapsamında, drone ile böbrek taşındı. 44 yaşındaki kadın hastanın böbrek nakli ameliyatı için gerekli olan böbrek, drone ile taşınarak hastaneye ulaştırıldı. Daha sonra böbrek nakli ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Böylelikle dronelar, ilk kez bir ameliyat için kullanılmış oldu.

Hastaneden taburcu olan kadın hasta, bundan birkaç yıl önce böyle bir şeyi tahmin edemeyeceğini söyledi.

Sekiz pervaneli drone ile yapılan taşıma işleminin başarıyla tamamlanması sağlık sektörünün geleceği için umut veriyor. Taşma işlemlerinin daha hızlı bir şekilde yapılabilecek olması, zamanın çok önemli olduğu sağlık alanında birçok kolaylığı beraberinde getirebilir.

Ayrıca drone’da bulunan acil paraşüt sistemi vb. güvenlik önlemleri, taşıma işleminin daha güvenli bir şekilde yapılabilmesini sağlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>