Drone ile uçak muayenesi

0

Hava taşımacılığında uçak muayenesi büyük önem taşıyan ve aynı zamanda önemli bir zaman harcanan güvenlik önlemidir. Airbus şimdi bu iş için özel bir drone tasarlıyor. Her uçuştan önce ve sonra uçağın dış yüzeyinin uzman gözlerce dikkatlice incelenmesi ve uçak yüzeyinde tehlike oluşturabilecek bir deformasyon olup olmadığı araştırılır.

Ancak bu muayenelerin, uçağın alt kısmıyla sınırlı kaldığını söylemeye gerek yok çünkü uçağın üst tarafına ulaşamayan mühendislerin, hava limanlarındaki çok hızlı trafik içinde bu alanları çoğu zaman incelemediklerine şahit olabilirsiniz. Airbus firması şimdi, uçak muayenelerini daha güvenli hale getirmek için, uçağın her noktasına kolayca ulaşabilecek ve yüzey analizi yapabilecek, gelişmiş sensörlere sahip dronelar sayesinde hava limanlarındaki uçak muayeneleri hem çok daha kapsamlı, hem de çok daha hızlı yapılabilecek.

Intel RealSense teknolojisine sahip kameralarla donanmış olan dronelar bir A330’un çevresini hızla dolanırken uçağın yüzeyinin fotoğraflarını çekecek. Ardından uçağın 3D modeli ile karşılaştırılacak fotoğraflar sayesinde ufacık bir vidanın eksikliği bile fark edilebilecek. Fotoğraflar aynı zamanda teknisyenler tarafından da incelenecek ve böylece teknisyenlerin uçağın çevresinde dolanarak yaptığı muayene için harcanan bir saate yakın zamandan tasarruf edilecek. Bu da, hava taşımacılığının hız kazanması, uçakların hareket öncesindeki bekleme sürelerinin azalması anlamına gelecek.

Airbus, gerekli testleri bu yılın sonunda bitirmeyi ve drone’ları hizmete sokmayı planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>